Fenomen hesap takip etmenin zararı: Yukarı kaydırın

Hayatımıza sosyal medya ile giren kelimelerden birisi de fenomen. Ancak fenomenleri takip etmek bazı ‘zararları’ da beraberinde getiriyor. Molatik olduğumuz konu bu defa fenomen hesapların ‘yukarı kaydırın’ terörü…

Fenomen hesap takip etmenin zararı: Yukarı kaydırın

Sosyal medyayı kullanmayan çok az kişi kaldı. Kimimiz eğlenmek için kimimiz paylaşım yapmak için kimiz de ünlenmek için kullanıyor. İşte ünlü olmak için isteyenler de türlü türlü çabalar sarf ediyor. Seksi(!) vücudunu sergileyenler, saçma sapan videolar çekenler her an ünlü olma potansiyeliyle yaşıyorlar. Aralarında ünlü olanlar da var.

Hadi bakalım parmaklar 'yukarı kaydırın'

 

Bizler de kendimize en uygun gördüğümüz hesabı takip ediyoruz. İlgi çekici işlere imza atabiliyorlar. Ancak iş bir süre sonra çığırından çıkıyor. Tamam ünlüsün, takipçi kitlen var, reklam da almak hakkın. Buna bir şey dediğim yok. Ancak mesele şu, reklamını yaptığınız şey ne kadar mantıklı?

Bu nasıl bir ürün?

 

Öyle reklamlar alıyorlar ki insanın aklı duruyor. Story kısmına koyduğu ürünü ballandırarak anlatıyor. Ürün ne? Kütük. Evet, bir adet kütüğü öve öve bitiremiyorlar. Hadi kaydıralım deyip açıyorsunuz linki, kütüğün fiyatı 1000 TL. Evet, yazıyla bin Türk Lirası.

“Kardeşim bunu tanıtırken hiç mi utanmadın?” diyesi geliyor insanın aklına. Bin liralık bir kütük tanıtıyorsun. Haliyle ‘yukarı kaydırın’ bir teröre dönüyor. Aslında suç kendilerinde değil, onun reklamını yaptıran reklamcıda bence.

İşte kullanıp kullanmadığı önemli değil, yeter ki reklam gelsin deyip her şeyi tanıtınca böyle bir durum meydana geliyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak