Gormot 'Hicazuri' ile Karadeniz rüzgarları estirecek

Rock müziği hiç Karadeniz ezgileriyle dinlediniz mi? Muhakkak bir yerlerde denk gelmişsinizdir tabii. Gormot da rock ile Karadeniz ezgilerini buluşturduğu ilk teklisi ' Hicazuri'yi bizlere sundu. Bizler de Molatik olduk haliyle…

Gormot 'Hicazuri' ile Karadeniz rüzgarları estirecek

Türkiye’de son 30 yılda rock müziği müthiş bir ivme gösterdi. Hard ya da soft olması fark etmeksizin büyük kitleler tarafından sevildi. Yabancı müzisyenlerin estirdiği rüzgar yerli sanatçıları da etkiledi. Sadece onlar gibi değil yerel ezgileri de bir araya getirdiler. Hele ki son dönemde.

'Hicazuri': Karadeniz'den yayılan fırtına

 

Karadeniz her daim güzellikleri ve hırçınlığı ile zihinlerimizde yer etti. Haliyle ezgileri de bu etki altında kaldı. Özellikle tulum ve kemençe gibi iki müzik aleti Karadeniz müziğine damga vurdu. Gormot grubu da rock müzik yaparken Karadeniz’i kendilerine ilham aldılar.

'Hicazuri' isimli ilk teklilerini bizlerle buluşturdular. Dinlerken yemyeşil Karadeniz dağlarına insanı götüren, bir yandan denizin dalgalarını insanın gözleri önüne getiren bir çalışma olmuş. Adeta iki ‘isyankar’ müzik tarzını tek bir potada eritmişler. Başarılı bir iş olmuş, her dinleyişte ayrı bir duyguyu hissettiriyor insana.

Gormot, 2021’in ikinci yarısında çalışmalarına daha da hız verecekmiş. Pandemi tedbirlerinin azalmasıyla hayranlarıyla daha çok buluşacaklar. Bizler de kendilerini daha çok dinleyeceğiz. Bakalım daha hangi güzel işlere imza atacaklar…

Gormot kimdir?

 

Karadeniz’in doğu kıyılarında kurulan, yaklaşık 3000 yıllık tarihi olan Antik Çağ krallığı Kolhis, Kaf Dağı’na kadar uzanan ve Laz kabilelerinin yaşadığı geniş bir krallıktır. Kolhis mitolojisine göre iyilik tanrısı Gormot’un da bu krallıkta yaşadığı düşünülür. Günümüzde hâlâ Lazcada yaratıcı 'gormoti' olarak anılmaktadır. 2019 yılında Aycan Yeter öncülüğünde kurulan Gormot, ismini işte tam da bu hikâyeden alıyor. Grup, Kolhis’in ve iyiliğin güçlü rüzgârını da arkasına alarak Lazlara özgü olan tulumu bambaşka formlarla buluşturmayı hedefliyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak