Grand Slam nedir? Grand Slam hakkında bilgiler

Avustralya Açık sonunda başladı. Peki tenisle ilgilenenlerin yakından, tenise ilgi duymaya başlayanların da uzaktan bildiği Grand Slam nedir? Grand Slam ne anlama geliyor? İşte Grand Slam turnuvaları hakkında bilmeniz gerekenler...
Grand Slam nedir? Grand Slam hakkında bilgiler

Tenisçilerin sezon boyunca gerçekleşen tenis turnuvalarındaki mücadeleleri göz kamaştırıyor. Rekabetleri unutulmayacak anların yaşanmasına sebep oluyor. Yıl içinde gerçekleşen tenis turnuvaları arasında özellikle 4 tanesinin daha büyük bir önem taşıdığını söylemek mümkün. Tenis dünyasında en yüksek puanların elde edildiği, en prestijli turnuvalara özellikle büyük isimler muhakkak katılım sağlıyor. Bu Grand Slam olarak etiketlenen turnuvalar arasında Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon ve Amerika Açık yer alıyor. Grand Slam çekişmesi, Avustralya Açık turnuvası ile başlıyor. Final olarak ise sonbaharda oynanan Amerika Açık'la kapanıyor.

Avustralya Açık

Avustralya Açık, az önce de söylediğimiz üzere yılın ilk Grand Slam turnuvası. 1905'ten beri gerçekleşiyor. 1987'de gerçekleşen düzenleme ile Melbourne Park'ta düzenleniyor. Bu yılki Avustralya Açık 15 Ocak'ta yani dün itibariyle başladı, 28 Ocak'ta sona erecek. Erkeklerde son şampiyon Roger Federer, kadınlrada ise Serena Williams.

Fransa Açık

Fransa Açık, sezonun ikinci Grand Slam turnuvası olarak biliniyor. Diğer bir adıyla Roland Garros olarak biliniyor. Genelde mayıs onu ve haziran başındaki haftalar arasında düzenlenen Roland Garros'te özellikle İspanyol tenisçi Rafael Nadal'ın başarısı tartışılmaz. Roland Garros, toprak piste sahip olması açısından da önemli bir farkı bulunuyor. 2017 Fransa Açık'ta Serena Williams ve Roger Federer gibi isimler yer almamıştı. Kadınlarda şampiyon Letonyalı tenisçi Jelena Ostapenko, erkeklerde ise Rafael Nadal olmuştu. 

Wimbledon

Tarihteki en eski turnuvalardan biri olan Wimbledon 1877'den beri düzenleniyor. Birçoklarınca en prestijli Grand Slam turnuvası olarak kabul ediliyor ve İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenleniyor. Genel olarak her yıl haziran sonunda başlayıp temmuz sonunda sona eriyor. Çim zeminde oynanan maçlar, oturma düzeni ve turnuvaya özel radyo yayını gibi özenli ve kendine has bir turnuva olmasıyla biliniyor. 2017'de 3 ve 16 Temmuz arasında düzenlenen Wimbledon'ı kadınlarda İspanyol tenisçi Garbine Muguruza, erkeklerde ise İsviçreli tenisçi Roger Federer kazanmıştı.

Amerika Açık

Amerika Açık, Grand Slam turnuvalarının sonuncusu olarak biliniyor. Genellikle ağustos ayının sonu ile eylül ayının başı gibi bir aralıkta düzenleniyor. New York'ta 1881 yılından beri gerçekleşen turnuvadaki maçlar sert zeminli kortlarda oynanıyor. 2017'de 28 Ağustos ve 10 Eylül arasında düzenlenen turnuvayı kadınlarda Amerikalı tenisçi Sloane Stephens, erkeklerde ise İspanyol tenisçi Rafael Nadal kazanmıştı.

Bu makaleye ifade bırak