İrem Derici'nin 'sektör' eleştirisi neyin kanıtı?

Çemberin dışındayken içeriyi eleştirmek kolay. Peki İrem Derici'yseniz ve olayların merkez üssündeyseniz bunu yapabilir misiniz? İrem Derici'den bir 'sektör' eleştirisi gelmiş. Peki bu eleştiri sizce neyin kanıtı?

İrem Derici'nin 'sektör' eleştirisi neyin kanıtı?

'Pat küt' boşluğunu dolduruyor

İrem Derici, müzik dünyasının olmazsa olmaz renklerinden. Ara ara "Keşke şöhret olmasaydım" tadında açıklamalar yapsa da onsuz bir müzik dünyası oldukça eksik olurdu. Büyük bir 'pat küt' boşluğunu doldurdu, dolduruyor Derici. Yine enteresan açıklamalar yapmış son olarak. "Kimse bana bulaşmasın, ben kendi dünyamda çok mutluyum" demiş. Ancak ona bulaşılmama gibi bir ihtimal söz konusu mu? Epey şüphelerim var.

 

 

Kendini ayırmadan sunuyor

Derici'nin son röportajlarından birinde sarf ettiği şu söz önemli: "Sektördeki herkes kameralara oynuyor. Onlar küfür etmez, terlemezler, kokmazlar, bu özellikler sadece bende var." Bu 'kameralara oynama' cümlesini sarf eden ne ilk ne de son isim Derici. Kulağa ilk etapta klişe gibi geliyor. Ama onun gibi "Bu kadın 694 milyona hitap ettiğini unutuyor" eleştirisini sıklıkla alan bir ismin 'sektör' eleştirisi 'terlemez-kokmaz'lar eşliğinde bir samimiyetle dile getirmesini manidar, önemli buluyorum. Derici, yüzyıllık bir gerçeği kendini bir zümreden ayrı tutarmış gibi göstermeden, kendini de dahil ederek sunuyor bizlere.

 

 

Kim göbekte olmanın gücüne tapmadan özerk bölge ilan ediyor?

Derici'nin ulaştığı nokta bize şunu kanıtlıyor aslında: "Sadece çemberin içindeysen dikkate değer bir çember eleştirisi getirme hakkın var." Eskilerin çok ünlü isimleri artık çemberin içinde olmadıkları için belki hırstan, belki de aşağılık kompleksinden sert eleştiriler getirirler. Derici çemberin içinde, göbeğinde, merkez üssünde. Onun "Herkes iki yüzlü" demesi tam da bu yüzden kıymetli, dikkate değer. Yılmaz Morgül'ün 'musiki' eleştirisinden çok daha kıymetli. Çemberin dışındayken eleştirmek, atmak ve tutmak kolay. Derici'nin gösterdiği cesareti kim sergileyebiliyor? Kim göbekte olmanın gücüne tapmadan özerk bölgesini ilan edebiliyor? Derici, sınırlarını koyarak hem merkeze tutunuyor hem de en az klişelikle farklı bir renk olduğunu ortaya koyuyor. İşte bunu başarmak ciddi bir başarı...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak