İyi arkadaş olmanın yolları

Günümüz dünyasında arkadaş bulmak, arkadaş kalmak oldukça zor. Hadi arkadaş buldunuz bunun ‘iyi’ biri olma olasılığı da çok düşük. Peki, siz iyi bir arkadaş mısınız? Gelin bakalım, iyi arkadaş nasıl olunuyormuş.

İyi arkadaş olmanın yolları

Dinlemesini bilmeli

Dinlemesini bilmeli

İyi bir arkadaş ilk olarak dinlemesini bilmeli. Dinlemek derken “Eeee kanka sen ne dedin?” tarzı dinlemeyi kast etmiyorum. Karşınızdakinin anlattıklarının ne manaya geldiğini, olayı tam manasıyla kavramayı söylüyorum. Yoksa bir işe yaramayacak şekilde dinlemek, dinlemek sayılmaz.
 

Dertlere deva bulmaya çalışmalı

Dertlere deva bulmaya çalışmalı

Arkadaşınızın bir sorunu var ve sizden yardım istiyor, biliyor ki siz yardım edebileceksiniz. Elinizdeki imkanları onun için seferber etmelisiniz çünkü o sizin arkadaşınız ve yapabileceğiniz bir şeyi istiyor.
 

Dert yarıştırmayın

Dert yarıştırmayın

Derdini anlatan birine karşı kendi derdinizi ortaya sürmeyin. “Sendeki de dert mi benim başıma gelenler ohoooo” tarzı yaklaşım oldukça sorunlu bir yaklaşımdır. O kişi sıkıntıdan kurtulmak isterken daha da sıkıntıya gark olabiliyor. Yarıştırın diye derdini sizinle paylaşmıyor.

Verdiğiniz sözden dönmeyin

Verdiğiniz sözden dönmeyin

Arkadaşınıza bir söz verdiniz ancak sözü yerine getirme vakti geldiğinde ‘yapmak’ istemediniz. Bu oldukça sorunlu bir durum. Çünkü insan söz verdiği bir şeyi hele ki arkadaşına verdiyse bu sözü tutmalı. Ölüm kalım meselesi yoksa ortada sözlerinizi tutmanız size için artı değer katacaktır.

Fikirlerine değer verin

 Fikirlerine değer verin

Bir mesele hakkında arkadaşınızdan fikir aldınız. Arkadaşınız da kendine göre fikrini beyan etti, sizin de aklınıza yattı ama gidip yine tam tersini yaptınız. Bir olur iki olur üç olur arkadaşınız “Eeee yeter daha ne fikir vereceğim. Soruyor sonra tersini yapıyor” der. O yüzden fikirlere önem verim, tabii mantıklıysa.

Sürekli söylenmeyin

Sürekli söylenmeyin

Sürekli bir şeylerden şikayet ederek yaşamak ne kadar zor. Haliyle arkadaşlık da zor. Düşünsenize hiçbir şey beğenmeyen biri, sürekli gergin bir ortamda yaşıyorsunuz. İnsanlar sizi tolere etmek zorunda değil.
 

Kıskançlık kötüdür

Kıskançlık kötüdür

Çok güzel bir haber alan arkadaşınızı kıskanmak oldukça kötü bir davranıştır. Onun arkadaşı değilsinizdir zaten, sadece iyi vakit geçirdiğiniz bir insandır o. Arkadaşını kıskanan onun arkasından iş de çevirir.

Saygılı olun

Saygılı olun

Karşınızdaki kişi ne kadar arkadaşınız olursa olsun onun da sınırları olduğunu bilin. Vıcık vıcık ilişkiyi kimse sevmez. O yüzden arkadaşınız rahatsız hareketleri yapmamaya özen gösterin. Aranızdaki sevgi ve saygıyı daha da arttıracaktır.
 

Bu makaleye ifade bırak