John Lennon'ın katilinin özrü ne kadar gerçekçi?

Beatles grubunun efsanevi solisti John Lennon'ın katili Mark Chapman, Lennon'ın öldürmesinden 40 yıl sonra, eski eşi Yoko Ono'dan özür diledi. Peki John Lennon'ın katilinin özrü ne kadar gerçekçi? Gelin Molatik olalım...

John Lennon'ın katilinin özrü ne kadar gerçekçi?

Bana pek inandırıcı gelmedi

Beatles grubunun efsanevi solisti John Lennon'ın katili Mark Chapman, Lennon'ın öldürmesinden 40 yıl sonra, eski eşi Yoko Ono'dan özür diledi. Hatırlayacak olursak Chapman, Lennon'ı 1980 yılında New York'un Manhattan kentindeki evinden çıkarken, Ono'nun gözleri önünde, dört el ateş açıp, öldürmüştü. Peki bunca zaman sonra bir özür ne kadar geçerli ya da ne kadar gerçekçi olabilir? Açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi.

 

'Çok, çok, çok ünlü olduğu için onu öldürdüm'

Geçtiğimiz ay Chapman'ın 11. şartlı tahliye başvurusu geçen ay reddedildi. Başvuru oturumu sırasında Chapman, 40 yaşındaki rock yıldızını "şan" için öldürdüğünü ve ölüm cezasını hak ettiğini söyledi. Chapman ayrıca daima bu "alçakça eylemi" düşündüğünü ve yaşamının geri kalanını hapiste geçirebileceğini kabul ettiğini belirtti. Yani tüm bunlar ortadayken bir özür, ister istemez insanın kafasını kurcalıyor. Mahkemedeki konuşmasının bir kısmı şu şekilde:

"İşlediğim suç için üzgün olduğumu tekrarlamak istiyorum. Hiçbir bahanem yok. Tamamen kişisel şan için yaptım. Bir masuma karşı işlenebilecek en büyük suç olduğunu düşünüyorum. Aşırı ünlüydü. Onu karakteri ya da olduğu insan yüzünden öldürmedim. Bir aile adamıydı. Bir ikondu. Bizim şimdi konuşabildiğimiz şeyler hakkında o zaman konuşabilen biriydi. Çok, çok, çok ünlü olduğu için onu öldürdüm ve ben çok, çok, çok yoğun bir şekilde kişisel şöhret arayışındaydım ve çok bencildim."

 

Pişmanlık ya da bir özrün karşılığı olmamalı

Aslında durumu şöyle okumak gerekiyor. John Lennon ünlü bir isimdi evet ama sonuç itibariyle bir insan öldürüldü ve bir insanın bile isteye, kasten ve planlanarak öldürülmesinden sonra kaç yıl geçerse geçsin, sadece bir özür, ne yazık ki hiçbir karşılık yaratmıyor. Yaratmamalı da... Sonuç itibariyle Chapman, değişmiş olabilir, pişman olmuş olabilir, fakat bence bu özrün altında yatan şey bu değil. Çünkü açıklamaları hala daha akla mantığa uymuyor. Cinayeti işlediğinde 25 yaşındaydı şu an ise 65 yaşında. Fakat hukuk ne diyorsa, ceza neyse onun uygulanmaya devam edilmesi gerekiyor. Bunca sene sonra duyulan pişmanlık ya da bir özrün karşılığı olmamalı.

 

Bu makaleye ifade bırak