Kendimizi rüyalarda neden ölü olarak görmeyiz?

İnsanlığın en çok ilgi çeken, en çok merak uyandıran yönlerinden biri de rüyalardır. Rüyalarda her şeyi görürüz ama tek bir şey hariç o da kendi ölümümüzü... Peki rüyalarda neden öldüğümüzü görmeyiz? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Kendimizi rüyalarda neden ölü olarak görmeyiz?

Görme engelli biri görsel rüya görebilir mi?


Rüyalar uyku halinde zihnimizde canlanan görsel, işitsel ve duygular bütünüdür. Gün içerisinde yaşadığımız olaylar, yorgun bir hâl durumundan sonra uyku halinde karşımıza çıkar. Ancak gördüğümüz rüyaların sadece küçük bir kısmını hatırlarız. Bazı rüyalar oldukça berrak ve anlaşılır, bazı rüyalar ise kesik kesik ve anlaşılamaz durumundadır.
Günümüz teknolojisinde rüyalar üzerine ciddi anlamda çalışmalar yapılmaktadır. Görsel olarak net bilgi verilmese de beynin nöral yapısındaki değişikliklerden rüyaların dinamik yapısı üzerine bilgiler verebilir.

 

 

Yapılan araştırmalara göre...


Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda, sonradan görme yetisini kaybetmiş biri rüyalarında görsel argümanlar görmesi mümkündür. Ancak doğuştan görme yetisi olmayan biri görsel olarak rüya görmesinin mümkün olmadığı saptanmıştır. Beynimiz gün içerisinde görsel, işitsel ve duygusal verileri topluyor. Daha sonra  elinde bulunan verileri beynin parietal lobunda saklıyor.
Doğuştan görme engelli birinin beyninde görsel olarak bir veri bulunmadığından  görsel bir rüya görmesinin mümkün olamayacağı, yalnızca işitsel ve duygusal olarak rüya görebileceği belirtilmiştir.

 


Ölümden sonrasını bilmiyoruz


Rüyalarda bir uçurumdan düşebiliriz veya bir kurşun bize isabet edebilir ancak bu gibi durumlarda beynimiz bizi uyarır ve uykudan uyanırız. Bunun temel nedeni beynimizin ölümden sonraki durum ile ilgili elinde bir veri olmamasıdır.
Rüyalar, tam anlamıyla beynimizin elinde bulunan verileri uyku halinde bize yansıtmasıdır.


 

Bu makaleye ifade bırak