Lady Gaga'nın psikoloji itirafları neden önemli?

'Chromatica' albümüyle 2020'nin en şahane albümlerinden birine imza atan Lady Gaga, kendi hayatına dair önemli itiraflarda bulunmuş. Zihin sağlığıyla ilgili dikkat çeken şeyler söyleyen Gaga'nın itirafları neden önemli peki?

Lady Gaga'nın psikoloji itirafları neden önemli?

'Chromatica' yılın en büyük bombalarındandı

Lady Gaga, bir süredir askıya aldığı müzik kariyerine 'Chromatica' gibi bir şaheser diyebileceğimiz albümüyle muazzam bir dönüş yapmıştı. 'Stupid Love' ve 'Rain On Me' single'larıyla tatsız tuzsuz geçen 2020'yi sallamayı, ses getiren şarkılara imza atmayı başarmıştı Gaga. Son olarak enteresan itiraflarda bulunmuş. Zihin sağlığına dair epey dikkat çeken şeyler söylemiş.

 

 

"Zihinsel sorunlarım olduğunu biliyorum"

Kullandığı antipsikotik ilaçlar nedeniyle beynini her zaman kontrol edemediğini itiraf etmiş. Gaga, "Zihinsel sorunlarım olduğunu biliyorum. Ve bunun bazen beni işlevsiz bir insan haline getirdiğinin de farkındayım" demiş. Gaga'nın 19 yaşında defalarca tecavüze uğradığını bütün dünya biliyor. Zorlu bir süreçten geçen Gaga'nın psikolojisine dair paylaştığı itiraflar oldukça önemli.

 

 

İnsan, insanın zehrini alır

Peki neden? Çünkü en basit mantıktan ötürü... İnsan, insanın zehrini alır. Bir arkadaşınıza derdinizi anlattığınızda siz artık yalnız olmadığınızı idrak edip rahatlarsınız. Arkadaşınız da olası bir problemi kendi hayatında yaşayıp yaşamadığını ya da ne yaparsa yaşamayacağını akıl süzgecinden geçirir. Çift taraflı bir fayda söz konusu olur yani. Acılar paylaştıkça azalır. Lady Gaga üreten, kendini aşma peşinde olan bir şarkıcı. Bugüne kadar birçok hit'e imza attı. Her üretken insan gibi onun da arızaları var. Ama ruhsal problemlerin paylaşıldıkça azalacağını, farkındalık yaratılacağına inananlardanım. Ruhsal problemler yaşadığının farkında bile olmayan birçok insan varken Lady Gaga gibi sembolik isimlerin "Zihinsel sorunlarım var" gibi bir kabulleniş içinde olmalarını ve bizi bu durumdan haberdar etmeleri kelebek etkisi yaratacak cinsten...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak