Mike Tyson: Başarı ve skandallarla dolu bir hayat...

Efsane boksör Mike Tyson'ın bugün doğum günü. Bir döneme yaptıklarıyla damga vuran ve sonrasında ise birçok insanın hafızasında yer edinen Mike Tyson'ın hayatına gelin Molatik olalım...

Mike Tyson: Başarı ve skandallarla dolu bir hayat...

8 saniyede nakavt…

Boks tarihinde tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanınan Mike Tyson, 1966 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. Lakabı ise ‘Demir Mike’.

Efsane boksör Tyson, ilk maçına Mart 1985 tarihinde çıktı ve yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta 8. saniyede nakavtla yendi. Böylelikle 20 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı.

Skandal, skandal üstüne…

1990'a kadar yaptığı 37 maçın tamamını kazanan Tyson, ilk mağlubiyetini 1990 yılında Buster Douglas ile yaptığı karşılaşmada aldı ve WBC, WBA, IBF kemerlerini kaybetti. Aynı yıl, ABD Güzellik Kraliçesi'ne tecavüz olayı ile Mike Tyson'ın skandallar zinciri başladı. Bu suçlamadan 3 yıl hapis ile cezalandırılan Tyson, hapishanede Müslüman oldu ve Malik Abdülaziz ismini aldı. Cezası biter bitmez bir barda çıkardığı kavga yüzünden kendisini tekrar mahkemede buldu.

Birçok ödül ve aynı zamanda men cezası…

Dünya Boks Konseyi (WBC) ve Dünya Boks Birliği'nin (WBA) Ağır Siklet Şampiyonluğu unvanlarını elde eden Mike Tyson, WBA unvanını 1996 yılında kaptırdı. 1997 yılında ise rakibinin kulağını kopardığı gerekçesiyle diskalifiye edildi ve iki yıl men cezası aldı. Hatta Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı. İki yıllık men cezasının ardından Tyson, 1999 yılında tekrar ringlere döndü.

İlk akla gelen isimlerden bir tanesi

11 Haziran 2005'te ise boksu bırakan Mike Tyson, saldırgan dövüşüyle boksu seven ya da sevmeyen birçok insana kendini izletmeyi başarmış bir isim. Öyle ki boks denilince ilk akla gelen isimlerden bir tanesi.

Bu makaleye ifade bırak