Geri Dön
13. Cuma nedir? 13. Cuma ne zaman?

13. Cuma nedir? 13. Cuma ne zaman?

13. Cuma konusu nedir? 13. Cuma batıl inancı nasıldır? 13. Cuma neden kötü şans ve uğursuzluk olarak düşünülür? İşte 13. Cuma hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler...

Mehmet Can Kömürcü
Mehmet Can Kömürcü

13. Cuma kötü şans getirdiğine inanılan batıl inançtır. Popüler kültürde de 13. Cuma genellikle talihsizlik ve batıl endişelerle anılır.

13. Cuma korkusunun psikolojideki adı Paraskavedekatriaphobia'dır.

13. Cuma neden kötü şans getirir?

13. Cuma'nın kötü olarak kabul edilmesinin gerçek sebebi tam olarak bilinmemektedir. 13. Cuma'nın kötü şans getirdiğine dair inançların bazıları Hristiyanlık temellidir. Buna göre Hz. İsa Cuma günü yaşamını yitirmiştir ve Son Akşam Yemeği'ne 13 kişi katılmıştır.

ABD'de yer alan McMicken Sanat ve Bilim Koleji'nde görev yapan doçent doktor Rebecca Borah, Hristiyanlık öncesi toplumlar için 12 rakamının, Ay döngüsü sebebiyle eksiksizliği temsil ettiğini, 13 rakamınınsa bir başka rakamın üvey evladı olarak görüldüğünü söylüyor. Borah'a göre 13. Havari Yahuda olduğu için Hristiyanlık'ta da 13 rakamı uğursuz olarak kabul edildi.

Hristiyanlık dinini temsil eden bazı kültürlerde Hz. Adem'in yasak meyveyi Cuma günü yediği ve tarihteki ilk katil olduğuna inanılan Kabil'in kardeşi Habil'i 13. Cuma günü öldürdüğü anlatılır.

13 Ekim Cuma 1307'de Fransa Kralı IV. Philippe'nin, tanrıya karşı işlediği suçlar sebebiyle yüzlerce Tapınak Şövalyesi'ni tutuklamıştır. Fakat bu olay ile 13. Cuma arasındaki ilişki belirsizdir ve bu olay daha çok Dan Brown'ın çok satan Da Vinci'nin Şifresi kitabı ile popülerlik kazanmıştır.

13 Temmuz Cuma 2018 Güneş Tutulması hangi burcu nasıl etkileyecek?

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma'nın kötü şans getirdiğine dair bir başka teori ise Thomas William Lawson'un “Friday, the thirteenth” (13. Cuma) adlı kitabıdır. İngiliz banker tarafından kaleme alınan romanda hilekar bir iş insanının 13. Cuma günü borsada vurgun yapması anlatılır.

Bazı tarihçiler 13. Cuma'nın kötü şans getirdiği inancının İskandinav Mitolojisi ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Buna göre 12 Viking tanrısı, Odin tarafından yönetilen Asgard'daki büyük görkemli salon Valhalla'da verilen bir akşam yemeği sırasında davetsiz 13. misafir tarafından rahatsız edilirler. İskandinav Mitolojisi'nde kötülük tanrısı olan Loki, kör tanrı Höğr'ü erkek kardeşi Balder'i öldürücü ökseotu uçlu ok ile öldürmesi için kandırır. Bu sebeple 13 rakamı uğursuz olarak kabul edilir.

13. Cuma ile ilgili anlatılar bu kadarıyla sınırlı kalmıyor. Matematikçilere göre 13. Cuma'nın kötü şans getirdiğine dair bir başka teori vardır. Delaware Üniversitesi'nde görevli Thomas Fernsler, 13 rakamının uyumsuzluğundan bahseder. Buna göre 12 rakamı tam bir sayıyken 13 rakamı tamamlanmamış ve eksik kalmış bir rakam gibi görünür ve bu sebeple kötü şansla ilişkilendirilir.

13. Cuma'nın kötü şans getirdiğine dair tarihi ve kültürel anlatılar ne olursa olsun Batı dünyasında 13 rakamı uğursuz olarak kabul edilir ve 13. Cuma ile ilgili çok sayıda popüler kültür unsuru yer alır.

13. Cuma ile ilgili istatistikleri gözden geçiren uzmanlar, 13. Cuma gününde diğer tarihlere nazaran daha çok olumsuzluk yaşandığına dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtiyor.

2018 yılında 13. Cuma ne zaman?

2018 yılında Cuma günü ayın 13'üne iki defa denk geliyor. Bunlardan ilki 13 Nisan Cuma 2018 ve ikincisi 13 Temmuz Cuma 2018.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

13. Cuma nedir 13. Cuma ne zaman

Benzer İçerikler