Geri Dön
Sukot Bayramı nedir? Sukot Bayramı ne zaman?

Sukot Bayramı nedir? Sukot Bayramı ne zaman?

Sukot Bayramı nedir ve kim tarafından kutlanır? Sukot Bayramı hangi güne denk geliyor? İşte Sukot Bayramı hakkında bilinmesi gereken bilgiler...

Mehmet Can Kömürcü
Mehmet Can Kömürcü

Sukot Bayramı İbrani Takvimi'ne göre yılın ilk ve dini yılın yedinci ayı olan Tişri'nin 15'inci günü kutlanan bir Yahudi bayramı. Barakaların Festivali veya Çadırların Festivali olarak da adlandırılan Sukot Bayramı, zorlu çöl koşulları altında, tanrının Yahudiler'i koruması adına kutlanıyor.

Haberin Devamı

Sukot, İbranice'de "kulübe, çardak" ve "tapınak" anlamına gelen "Sukah" kelimesinden türetildi. Hasat mevsimi boyunca çiftçilerin yaşadığı geçici meskenler anlamına geliyor.

Sukot Bayramı nasıl kutlanır?

Sukot Bayramı boyunca Yahudiler, dal ve yapraklardan yapılan Sukahlar'da bir araya gelir ve yemek yenir.

Fakat Yahudiler, Sukah adı verilen meskenlerde yaşamaz. Sukah'larda toplanma geleneği, iklim özelliklerine göre değişir.

Daha soğuk ülkelerde yaşayan Yahudiler, dini vazifelerini yalnızca Sukah'ta yemek yiyerek gerçekleştirir. Daha sıcak ülkelerde yaşayan Yahudiler ise, Sukot Bayramı'nda Sukah'ın içinde uyur.

Sukot Bayramı ne zaman?

Sukot Bayramı Tişri ayının 15'inci gününde ve Yom Kippur'dan 5 gün sonra başlar.

Sukot Bayramı'nın kutlandığı Sukahlar'ın en az 2.5 duvarı rüzgarla uçmayacak bir malzemeyle kapatılır. Kullanılacak malzemenin katı olması zorunluluğu yoktur, keten bezi gibi malzemelerin çivilenmesi de kabul edilebilirdir.

Haberin Devamı

Yom Kippur nedir? Yom Kippur ne zaman?

Sukah'ın çatısı mutlaka toprakta büyüyen bir bitki ile örtülmelidir. Bunlar dal, bambu, mısır sapı ya da ince dal olabilir.

Tevrat'ın üçüncü kitabı olan Levililer'in 23. ayetinin 42 ve 43'üncü suresinde şöyle buyurur: "Yedi gün çardaklarda kalacaksınız. Bütün yerli İsrailliler çardaklarda yaşayacak. Öyle ki, gelecek kuşaklar, İsrail halkını Mısır'dan çıkrdığım zaman çardaklarda barındırdığımı bilsinler. Tanrınız Rab benim"

Sukot Bayramı kutlamaları dört tip bitki ile yapılır. Bu bitkiler limon meyvesi, palmiye yaprağı, mersin ağacı dalı ve söğüt sapıdır. Bu bitkilerin şifa getirdiğine inanılır. İnananlar, bu bitkileri sallayarak şifa bulacağını düşünür.

Sukot Bayramı süresince Tevrat okunur, festivalin yarısına gelindiğinde müzik dinlenir ve dans edilir. Bu süre, festivalin hafta içine gelen günlerine verilen ad olan Chol HaMoed'tir.

2018 yılında Sukot Bayramı ne zaman başlıyor?

Sukot Bayramı 23 Eylül 218 Pazar gecesi başlayacak ve 30 Eylül 2018 Pazar gecesi sona erecek.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Sukot Bayramı nedir Sukot Bayramı ne zaman

Sukot Bayramı nedir Sukot Bayramı ne zaman

Sukot Bayramı nedir Sukot Bayramı ne zaman

Sukot Bayramı nedir Sukot Bayramı ne zaman

Sukot Bayramı nedir Sukot Bayramı ne zaman

Sukot Bayramı nedir Sukot Bayramı ne zaman

Benzer İçerikler