Geri Dön
Holi Festivali nedir? Holi Festivali ne zaman?

Holi Festivali nedir? Holi Festivali ne zaman?

Her yıl renkli görüntülere sahne olan Holi Festivali nedir? Holi Festivali  hangi ülkelerde kutlanır? Holi Festivali 2018 yılında hangi tarihlerde kutlanacak? İşte Holi Festivali hakkında bilmeniz gereken her şey...

Mehmet Can Kömürcü
Mehmet Can Kömürcü

Holi Festivali bir Hinduizm renk festivalidir. Hinduizm'a ait bir kutlama olsa da Holi Festivali günümüzde tüm din ve kültürlerin yer aldığı uluslararası bir etkinlik statüsüne kavuşmuştur.

Haberin Devamı

Holi Festivali nasıl kutlanır?

Holi Festivali'nin en büyük etkinliği olan Rangwali Holi'de insanlar gulal adı verilen renkli tozları birbirlerine fırlatır.

Holi Festivali 2018 yılında hangi tarihlere denk geliyor?

Holi Festivali genel olarak Şubat'ın sonu ve Mart'ın başında meydana gelen Dolunay'a denk gelir.

2018 yılında iki gün sürecek olan Holi Festivali 1 Mart'ı 2 Mart'a bağlayan gece kutlanacak olan Holika Dahan arefesi sonrası 2 Mart 2018 tarihinde başlayacak ve 3 Mart 2018 tarihinde sona erecek.

Çin Yeni Yılı nedir? Çin Yeni Yılı ne zaman?

Holika Dahan ya da Chhoti Holi olarak da adlandırılan festivalin ilk günü, Dolunay ile başlar ve insanlar kötü ruhların iyi ruhlar tarafından alt edilmesi için ateş başında dua eder.

Haberin Devamı

Holi ne anlama geliyor?

Holi kelimesi Holika kelimesinden türemiştir. Holika, Kral Hiranyakashipu'nun şeytani kızıdır ve Vişnu'nun yardımıyla yakılarak öldürülmüştür.

Holi Festivali'nin kutlama sebebi nedir?

Holi Festivali, iyinin şeytana karşı galip gelmesini kutlar ve bir sonraki gün temsili Holika, meydan ateşinde yakılır.

Holi ile ilgili bir başka tarihi anlatı da vardır. Buna göre Efendi Krişna bebekken Putana'nın anne sütünden zehirlenmiş ve deri rengi mavileşmiştir. Krişna, Radha ve diğer kızların ondan hoşlanıp hoşlanmadığı konusunda şüphecidir. Krişna, annesi Yashoda'ya Radha'nın yüzünü istediği bir renge dönüştürmesini ister. Bu sebeple Holi, aşkın festivali olarak da anılır.

Holi kışın bitişini ve baharın başlangıcını simgeler ve her yıl ilkbahar ekinoksuna yakın bir tarihte kulanır. Genellikle Şubat ve Mart arasında kutlanan bir festivaldir.

Holi Festivali hangi ülkelerde kutlanır?

Holi Festivali Hindistan'nın ulusal kutlamasıdır ve ülkedeki 28 eyaletin tümünde de kutlanır. Ayrıca Nepal ve Sri Lanka'da da kutlamalar düzenlenir.

Holi Festivali arifesinde insanlar toplanarak açık havada ateş yakar. Ateş genellikle akşam 20:00 saatlerinde yakılmaya başlanır. İnsanlar ateşin etrafına toplanır ve yemek yiyerek ateşi izler.

Festivalin ikinci gününe Rangwali Holi adı verilir. Rangwali Holi gününde insanlar bir araya gelerek birbirlerine renkli tozlar fırlatır.

Haberin Devamı

Holi Festivali sırasında kast, sosyal sınıf ve dini ayrımlar tamamen ortadan kalkar. Holi Festivali'nin amacı hangi kültüre ya da inanca bağlı olduğu fark etmeksizin tüm insanları bir araya getirmektir.

Holi Festivali sırasında insanlar birbirlerine ''Kafaya takma, Holi'' anlamına gelen ‘Bura na mano, Holi hai!” cümlesini söyler.

Holi Festivali'nde düzenlenen toz fırlatma etkinliği öncesi vücuda nemlendirici sürülmesi öneriliyor. Bu sayede toz vücuttan daha kolay biçimde çıkıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Benzer İçerikler