Geri Dön
Beyoğlu'nda isim değişikliği: Ara Güler Sokağı

Beyoğlu'nda isim değişikliği: Ara Güler Sokağı

İstanbul'da sokak isimlerinin değiştirilmesine genelde sıcak bakmayan İBB Meclisi, Beyoğlu Tomtom Mahallesi’ndeki ‘Tosbağa Sokağı’na, fotoğrafçı Ara Güler’in adının verilmesine ilişkin teklife onay verdi. İstanbul'un simge isimlerinden biri olan Ara Güler'in adının bir sokağa verilmesi, sanıyoruz herkesi memnun etmiştir.

Rüya Salik
Rüya Salik

İBB Harita Müdürlüğü’nün olumsuz görüşüne karşın, Beyoğlu Belediyesi’nin teklifine ilişkin karar oybirliğiyle kabul edilmiş. İyi de olmuş; çünkü Ara Güler deyince İstanbul, İstanbul deyince de önce Beyoğlu gelir akıllara... Beyoğlu'nun özlediğimiz eski güzel günlerini ise Ara Bey'in çektiği fotoğraflarla anımsar, o karelerle zihnimize işleriz.

Bir röportajında Beyoğlu'ndan hiç ayrılmadığını söyleyen Ara Güler, "12 yaşımda Gümüşsuyu’nda Tosbağa Sokağa taşındık. Evlendikten sonra da burada oturmaya devam ettim. 25 senedir de Gümüşsuyu’ndayım. Ev aynı, hanım aynı, Beyoğlu aynı. Kısaca Beyoğlu’nda yaşamaktan mutluyum, her zaman mutlu oldum" demişti. Ara Güler yarım yüzyılı aşkındır çektiği fotoğrafların birçoğunda da Beyoğlu'nu fon olarak kullandı. Şimdilerde 'eski İstanbul' deyince onun karelerinden daha iyi bir kaynak bulmak neredeyse imkansız durumda. Şehrin yaşayan hafızasıdır Ara Güler, bir nevi... Dileriz halihazırda evinin de bulunduğu yeni sokağının adı hem Ara Bey'e hem de tüm İstanbul'a şans getirsin.

Benzer İçerikler