Geri Dön
Dispne nedir?

Dispne nedir?

Birçok kişinin nefes darlığı olarak bildiği dispnenin, aslında tam olarak ne anlama geldiği ve neden kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor. Peki dispne nedir? Dispne neden olur? Gelin Molatik olalım...

Kurabiye Canavarı
Kurabiye Canavarı

Dispne nedir?

Dispne ya da nefes darlığı kişinin güçlükle nefes alıp vermesi halidir, yani nefes almada zorlanma demektir. Birçok hastalıkta görülebilen yaygın bir semptomdur. Nefes darlığının, kökeni somatik veya ruhsal olabilir. Solunum ritminin azalması veya çoğalması da nefes darlığıyla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Pulmoner hipertansiyon gibi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Dispne yani nefes darlığı, kişinin normalde farkında olmadan yaptığı nefes alıp verme işlevini hissetmesi durumuna denir. Tıpta dispne olarak tanımlanan bu durum, ‘Nefesim yetmiyor, nefes nefese kalıyorum, hava açlığı yaşıyorum’ şeklinde ifade edilir. Solunum yolları, akciğer ve kalple ilgili hastalıklarda çok sık görülür. Daha önce çıktığınız merdiveni çıkamıyorsanız, düz yolda yürürken yaşıtlarınızdan geri kalıyorsanız ve yürürken sık sık dinlenme ihtiyacı hissediyorsanız nefes darlığı sorununuz olabilir. Nefes darlığı önemli hastalıkların belirtisi olabileceği için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Genellikle altta yatan hastalığın tedavisi ile geçer. Dakikalar içinde gelişen nefes darlığında ise erken tedavi hayat kurtarır. Bu tür durumlarda 112 acilden yardım istenmelidir.

Dispne neden olur?

Kişinin ihtiyacı olan oksijen havadan burun yoluyla alınıp nefes borusundan akciğere geçer, akciğerde oksijen kana geçer ve kalbe ulaşır. Kalpten çıkan atardamarlar aracılığı ile vücuttaki tüm doku ve organlara dağılır. Tüm bu olayların gerçekleşmesi de beyin tarafından düzenlenir. Oksijenin havadan dokulara kadar ulaşmasını engelleyen herhangi bir hastalık veya bozukluk durumunda nefes darlığı ya da dispne meydana gelir.

Benzer İçerikler