Geri Dön
Evrende yalnız mıyız?

Evrende yalnız mıyız?

Bir grup bilim insanı yaptıkları çalışma sonucu, insan türünün gözlemlenebilir evrendeki tek gelişmiş medeniyet olabileceğini öne sürdü. Peki bu sonuca nasıl varıldı?

Kurabiye Canavarı
Kurabiye Canavarı

Bilimin çıtayı uzaya çıkardığı günden bu yana cevabını aradığımız tek bir soru var: Evrende yalnız mıyız? Bu sorunun cevabını arayan bir grup bilim insanı, Dünya dışı medeniyetlerin bir yerlerde var olma ihtimalinin yüksek olduğuna dair iddiaları ve bu iddiaları doğrulayacak bir kanıtın yokluğu arasındaki çelişkiyi belirten Fermi paradoksunu derinlenmesine inceledi. Yapılan çalışmaya göre Samanyolu Galaksi'sinde yalnız olma ihtimalimiz yüzde 30. 'Fermi Paradoksu'nu Çürütmek' başlıklı çalışmada, uzayda var olması muhtemel Dünya dışı yaşamın, Dünya'daki yaşamdan daha az gelişmiş ya da yok olmuş olabileceği ihtimalini araştırıyor. Oxford Üniversitesi'nde görev yapan doktor Anders Sandberg, Fermi Paradoksu'nu "Akıllı yaşam çok nadir" denilerek açıklanabileceğini fakat bu cevaba göre de akıllı yaşamın son derece nadir bulunabilmesi gerektiğini söylüyor. Bir başka ihtimal ise, akıllı yaşamın süresinin kısa olabileceği... Sandberg, kısa sürenin de medeniyetlerin hayatta kalabilme belirtisi olarak yeterli olması gerektiğini vurguluyor.

Drake Denklemi ne diyor?

Gök bilimci Frank Drake tarafından 1960'lı yıllarda ortaya atılan Drake Denklemi, Dünya dışı yaşam araştırmalarında kullanılan bir tür matematik denklemi. Drake Denklemi'nde yıldız oluşum sayısı, yaşama elverişli gezegen sayısı ve bu gezegenlere olan uzaklığımız gibi faktörler esas alınıyor. Fakat Sandberg ve meslektaşları Eric Drexler ve Toby Ord, Drake Denklemi'ne yaşam için gerekli kimyasallar gibi yeni maddeler ekledi ve denklem daha da karmaşık hale geldi. Ekip, Drake Denklemi'nin belirsizliklerle olduğunu ve tarafsız olamayabileceği durumunu tartıştı. Sandberg, denklemdeki birçok parametrenin günümüz bilgisi ile son derece belirsiz olduğunu, 1960'lı yıllarda ortaya çıkan Drake Denklemi ve Fermi Paradoksu'nun aksine günümüzde astrofizik hakkında çok sayıda yeni bilgi bulunduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmaya göre evrendeki tek akıllı canlı türü ve medeniyet olma olasılığımız son derece yüksek. Fakat kesin konuşmak için hala çok erken.

Benzer İçerikler