Geri Dön
Adele 'Easy On Me' ile beklentileri karşıladı mı?

Adele 'Easy On Me' ile beklentileri karşıladı mı?

Müjdemizi istiyoruz! Adele, 6 yıl aradan sonra '30' albümüyle aramıza dönüyor. '30'un çıkış şarkısı 'Easy On Me' ise yakaladığı niceliksel başarıya rağmen dinleyicileri ikiye böldü. Peki Adele 'Easy On Me' ile beklentileri karşıladı mı?

Mayk Şişman
Mayk Şişman

Aradaki fark 6 yıl olunca...

İngilizlerin en büyük yıldızlarından Adele, 6 yıl sonra müziğe döndü! 19 Kasım 2021'de '30' adını verdiği yeni albümüyle karşımıza çıkmaya hazırlanan Adele, albümün ilk single'ı 'Easy On Me'yi sonunda bizlerle buluşturdu. İçinde 'Chasing Pavements', 'Cold Shoulder', 'Make You Feel My Love' ve 'Hometown Glory' gibi hit'lerin yer aldığı 2008 tarihli '19' albümüyle adını duyuran, asıl patlamasını ise 'Rolling In The Deep', 'Someone Like You' ve 'Set Fire To The Rain' gibi unutulmaz Adele klasiklerinin yer aldığı '21'le yapan Adele, içinde 'Hello' gibi bir hit'in de yer aldığı '25'le niceliksel olarak tartışmaya kapalı bir şekilde zirveye oturmuştu. '30' ise kendinden önceki 3 albümün aralarındaki 'yaş farkı'nın en belirgin gözlemleyebileceğimiz albümü. İlk iki albüm arasında 3 yıl, ikinci ve üçüncü albüm arasında 4 yıl vardı. Bu kez aradaki yıl farkı tam 6'ya çıktı. Haliyle Adele'den beklentiler inanılmaz büyük.

Ağzıyla kuş tutsaydı bile sonuç değişmeyecekti

Dördüncü Adele albümü '30'un müjdesini veren 'Easy On Me'yi tam da bu çerçevede dinlemek gerekiyor. Adele ilk defa müziğe bu kadar yıl ara verdi ve ondan beklenen geri dönüş şarkısı mutlaka dinleyicileri ikiye bölecekti. Tam da tahmin ettiğim gibi oldu. 'Easy On Me' bir kısım dinleyicilerin yerden göğe koyamadığı, "Göz yaşlarım sel oldu" gibi yorumlarla karşılandı. İçinde benim de daha yakın durduğum ikinci grup ise bu şarkının mesela bir 'Someone Like You'dan hatta 'Hello'dan dahi daha sönük olduğunu söyledi. Evet, Adele ağzıyla kuş tutsaydı bile sonuç aynı olacaktı. Bir kesin çok sevecek, diğer kısım "Ama yeni bir şey yapmamış" diyecekti.

Adele Easy On Me ile beklentileri karşıladı mı

Sezar'ın hakkı Sezar'a lütfen...

Ama eleştiri yaparken de biraz adaletli olmak da lazım tabii. Müzik kariyerinde her daim istikrarlı ve tutarlı bir şekilde ilerleyen Adele'in elektropop dünyasın katılmasını mı bekliyorduk peki? Ya da trap esintili bir şarkı mı yapmalıydı Adele? Soul müzikten beslenen, ağırlıklı piyano pop tadında şarkılar yazan Adele, çok sert eleştirileri hak etmiyor. Evet ben de koyu bir Adele hayranı olarak 'Easy On Me'yi standart ve biraz da sıkıcı bulanlardanım. Yani arkadaşlarımla bir Adele gecesi düzenlesem 'Easy On Me'yi ilk 10'a asla almam. Ama gözünüzü seveyim bu şarkı son dönemin en kaliteli işlerinden de biri aynı zamanda. Adele'in müziğinde çılgınlık aramak beyhude bir istek. Adele bizi 'çakkıdı çakkıdı' oynatacak bir müzisyen değil. Ancak elbette şunu da söylememiz gerekiyor, 'Easy On Me', müzik sektörünün tamamen dijitalleştiği bir dönemde muazzam bir dinlenme rakamına sahip. Çıktığı ilk günde en büyük rakibi olan The Kid Laroi ve Justin Bieber ortaklığı 'Stay'e tam 2.5 kat fark atan 'Easy On Me' için niceliksel beklentiyi karşıladığını söylemek rahatlıkla mümkün. Evet Adele'in 'Easy On Me'si muazzam heyecan verici bir iş değil ama yine de onun iyi işlerinden biri. Sezar'ın hakkı Sezar'a lütfen...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Benzer İçerikler