Geri Dön
Atiye 'Ses Seda Yok' ile beklentileri karşıladı mı?

Atiye 'Ses Seda Yok' ile beklentileri karşıladı mı?

Türkçe pop'un kısır döngüye girdiği mevsimin, Atiye'nin üretime ara verdiği döneme denk gelmesine tesadüf diyebilir miyiz? Atiye aslında Türkçe pop'un en kilit yıldızlarından biri mi? Atiye yeni şarkısı 'Ses Seda Yok' ile beklentileri karşıladı mı?

Mayk Şişman
Mayk Şişman

Atiye, Türkçe pop'un en kendine özgü yıldızlarından biri. Müzik kariyerinin başından beri 'sentez' işlere imza atan Atiye bugüne kadar Türkçe pop'un en renkli şarkılarına imza attı. 'Budur' şarkısı haftalarca radyolarda 1 numara oldu, Teoman düeti 'Kal' onu Türkçe rock dinleyen kitleyle buluşturdu, 'Muamma' ilk büyük çıkıştı, 'Salla' en uzun ömürlü işi, 'Abrakadabra' kıyıda köşede kalsa da müziğini en doğru yansıtan şarkılardan biriydi. İskender Paydaş'la ortak işi 'Yetmez' ise 90'ların büyük hit'lerinden 'Gangsta's Paradise' tadında, etkileyici ve yalın siyah-beyaz klibi ile ülkedeki en sağlam pop-rock işlerden biriydi. Benim şahsi favorim olan ve belki de çıktığı günden itibaren 1.5 yıl boyunca neredeyse her gün dinlediğim 'Yetmez' bile Atiye'nin diskografisini takip etmek için yeterli bir sebepti.

Atiye Ses Seda Yok ile beklentileri karşıladı mı

Gerçekten tesadüf mü?

Atiye için 2010'lu yılların sonu daha çok İngilizce işlerle devam etti. Kıyıda köşede kalan 'Radiant Night' bu işler arasında 2021'de bile parıl parıl parıldamakta. Ancak 2018'den beri Türkçe pop'ta ciddi bir üretim sıkıntısı söz konusu. Ne tesadüf ki Atiye için de üretimsiz ve müzik adına çok da verimli geçmeyen bir süreçti bu. Türkçe pop'un kısır döngüye girdiği mevsimin, Atiye'nin üretime ara verdiği döneme denk gelmesine tesadüf diyebilir miyiz? Bence evet. Çünkü Atiye, Ozan Doğulu ile 'Aşkistan'a imza attığı, 'Budur'la radyoları salladığı dönemlere mola vermiş, biraz demlenme ve kabuğuna çekilmişti. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 'Ses Seda Yok' ise bu nadas dönemini sona erdirdi.

Atiye Ses Seda Yok ile beklentileri karşıladı mı

Türkçe pop Atiye olmadan renksiz

Sözleri Sibel Algan imzalı olan 'Ses Seda Yok'un müziği -onun 'Aşkistan' şarkısından alıntı yaparsak eğer- 'hımlama hımlama Hindistan'dan geliyor. Beste, geleneksel Kavvali müziğine ait. Şarkının aranjesi ise Erol Sebebci'nin elinden çıkmış. Peki 'Ses Seda Yok' bir geri dönüş şarkısı mı? Hem evet hem de hayır. 'Ses Seda Yok' bir 'füzyon pop' şarkısı. Standart Türkçe pop dinleyicisinin uzağına denk düşen bir iş. Kaliteli mi? Sonuna kadar. Tutmalı mı? Kesinlikle. Ama Atiye için doğru bir dönüş şarkısı mı açıkçası o konuda soru işaretlerim var. Şarkı akıcı ancak çarpıcı, vurucu bir kısmın eksikliğini yaşıyor. İlk dinlemede kulağa farklı gelen ancak birkaç dinlemeden sonra şarkıda yer verilen enstrümanlara, zenginliğe odaklanabiliyorsunuz. Atiye standart bir Türkçe pop şarkıcısı olmadığını, her şeyden öte bir vizyona sahip olduğunu bizlere sıklıkla hatırlatıyor. Bu tam da ondan beklediğimiz bir hareket. Ama yine de 'Ses Seda Yok' bir tık daha 'ana akım'la uyumlu olabilseymiş o zaman işler çok daha farklı olabilirmiş diye düşünüyorum. 'Ses Seda Yok' umut veren, Atiye'nin aramızdan hiç kopmadığını hatırlatan, 2021'in en kaliteli prodüksiyonlarından biri. Dileğim 2022'de Atiye'den çok daha vurucu ve asla kayıtsız kalınamayacak işler duymak. Çünkü onun enerjisini çok özledik. Türkçe pop Atiye olmadan renksiz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Benzer İçerikler