Geri Dön
Oğuzhan Koç 'Aşk Beni Yendi' ile hem heyecanlandırdı hem de düşündürdü

Oğuzhan Koç 'Aşk Beni Yendi' ile hem heyecanlandırdı hem de düşündürdü

Pandemi döneminde patlattığı 'Kendime Sardım' ile artık yavaştan müzikteki stilini netleştiren Oğuzhan Koç, 2022 yazını 'Aşk Beni Yendi' şarkısıyla karşıladı. Oğuzhan Koç 'Aşk Beni Yendi' ile hem heyecanlandırdı hem de düşündürdü...

Mayk Şişman
Mayk Şişman

Oğuzhan Koç, son yılların en çalışkan erkek pop'çularından biri. Sempatik bestelerin üzerine karakteristik vokal eklenince, üstelik de kendi şarkısını kendi yazan bir müzisyen olması onu kafadan ön plana çıkartıyor. İşin oyunculuk kısmında toplanan aşinalığın avantajına değinmiyorum bile. Oğuzhan Koç bana göre en bomba çıkışını pandemi zamanında 'Kendime Sardım' ile yapmıştı. Bu şarkı öncesinde de birçok akılda kalan besteye imza atan Oğuzhan Koç, 'Kendime Sardım' ile müzik stilini oturtmuştu. Dinleyiciyi yormayan, çok fazla enstrümanla 'laf kalabalığı' yapmayan, besteyi gölgede bırakacak bir aranje heyecanına düşülmeden adrese teslim gollere imza attı Koç. Sonrasında gelen 'Heyecandan', 'Hepsi Geçiyor' ve şahsi favorim 'Bence de Zor' gibi işler Oğuzhan Koç'un radyolarda ve dijitalde yakaladığı başarının tesadüfi olmadığını kanıtlayan şarkılardı.

Oğuzhan Koç Aşk Beni Yendi ile hem heyecanlandırdı hem de düşündürdü

Çağrı Telkıvıran'la kimyaları tutuyor

2022 yazı aşka dair inancımızı kuvvetlendirmeye devam ediyor. Biliyorsunuz önce Müge Anlı açılışı yaptı. "Müge Anlı bile bir erkeğe güveniyorsa, benim de evlilik yönündeki görüşlerim değişti, ben de evlenebilirim" kafasına geçiş yaptık otomatik olarak. Devamında Oğuzhan Koç'tan 'Aşk Beni Yendi' geldi. 40 yıllık "Aldım, verdim, ben seni yendim" üzerinden gelişen 'Aşk Beni Yendi' sözel bazda slogana sahip. Gayet başarılı. Hem samimi hem de ticari bir adım. Şarkının sözü ve müziği Oğuzhan Koç ve Çağrı Telkıvıran ortaklığında yazılmış. Aranje ise Telkıvıran'a ait. Yani Oğuzhan Koç, Çağrı Telkıvıran ile yakaladığı şahane uyumu devam ettiriyor, ki bu doğru adım. Son dönemde en sevilen Koç şarkılarına baktığımızda bu ikilinin adını sık sık görüyoruz. Kimya doğru. Oğuzhan Koç'un besteleri Çağrı Telkıvıran'ın minimal diyebileceğimiz, bestenin önüne geçmeden dinleyiciye net bir şekilde duyguyu aktaran bir aranje anlayışıyla ışıl ışıl parıldıyor.

Oğuzhan Koç Aşk Beni Yendi ile hem heyecanlandırdı hem de düşündürdü

Eğer bir tık daha fazla risk alırsa...

Oğuzhan Koç'a dair ileriye dönük kafamdaki soru işareti ise işin 'şaşırtma' kısmı. Oğuzhan Koç'un 2022 yazını 'Aşk Beni Yendi' isimli bir şarkıyla karşılayacağını ilk öğrendiğimde kafamda oluşan şarkının neredeyse çok benzeriyle karşılaştım. 'Aşk Beni Yendi' gayet sınıfı geçen bir şarkı. Sempatik. Ticari. Hem kendinizle bağ kurabileceğiniz hem de milyonlar tarafından eşlik edilebilecek bir şarkı. Kaliteli ve doğru. Fakat ne kadar heyecan verici, o kısım biraz muamma. Oğuzhan Koç güzel bir istikrar yakaladı. Artık ondan gelecek bir şarkının yüzde 80 ihtimalle tutacağını net bir şekilde biliyoruz. Çünkü doğru bir ekiple, doğru adımlarla müzik yolculuğuna devam ediyor. Fakat daha da büyük bir erkek popstar olabilmesi için -çünkü gidişat bu yönde- daha fazla risk alması ve dinleyiciyi şaşırtması gerekiyor. 'Bence de Zor'un klibinde çocuk oyuncuların rol alması güzel bir oyuncaktı mesela. Fakat aynı heyecanı 'Aşk Beni Yendi'nin klibini izlerken pek duymadım. Kendi şarkısını kendi yazan bir isim olarak 'tutma garantili' işlerine ek olarak arada risk aldığı işleri de bizlerle buluşturmalı Koç. Arem Özgüç ve Arman Aydın ile birlikte kaydettikleri 'Yoksa Yasak' gibi mesela. Müziğin elektroniğe teslim olduğu bir çağda Oğuzhan Koç'un gitar çıkışlı, akustik sound'u trend bir minimallikle bir araya getirmesi gayet pozitif bir durum. Fakat bir tık daha risk gerekiyor. Oğuzhan Koç eğer gerekli birkaç ters köşe işe imza atarsa ve farklı dinleyici grubunun da yorum yapabileceği birkaç işi bizle buluşturursa, onun marka değeri bana göre çok daha fazla artacak. Yapabilir mi? Elbette. Yolu doğru çünkü. Güvenli sulardan bir tık uzaklaşıp dinleyiciyi heyecanlandıran oyuncaklarla ışığını daha da fazla parlatabilir, hem de bunu çok rahat yapabilir. Yeter ki biraz daha risk alsın, gerisi mutlaka gelir.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Benzer İçerikler