Geri Dön
Sibel Can düşmanlarının 'Kuyu'sunu kazıyor

Sibel Can düşmanlarının 'Kuyu'sunu kazıyor

Sibel Can'ın yeni albümü 'Yeni Aşkım' sevenleriyle buluştu. Her yeni Sibel Can albümünde olduğu gibi yine albüm fotoğraflarındaki photoshop oranı konuşuldu daha çok. Ancak 'Yeni Aşkım' albümü tüm bunların ötesinde de konuşulmayı hak ediyor. Özellikle de çıkış şarkısı 'Kuyu'da göze çarpan ve albümün genelinde hakim olan müzik anlayışı Sibel Can'ın doğru yolda yürüdüğünü gösteriyor...

Mayk Şişman
Mayk Şişman

Aynı isimlere rastladık

Kral TV'nin artık düzenlenmeyen, ancak düzenlendiği dönemlerde gündemi sallayan video müzik ödül töreninde kadın ya da erkek, 'Arabesk Fantezi' kategorisinde yıllarca aynı isimlere rastladık. Bu isimler arasında erkeklerde İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz, kadın kategorisinde de Ebru Gündeş, Seda Sayan ve Sibel Can muhakkak karşımıza çıkıyordu.

2000'lerde 'pop'laştılar

Arabesk fantezi şarkıcıları 2000'li yılların ortalarına gelindiğinde daha farklı şarkılarla karşımıza çıkmaya başladı. Mesela İbrahim Tatlıses'ten Nazan Öncel imzalı 'Tamam Aşkım', Özcan Deniz'den yine Nazan Öncel imzalı 'Canım', Mahsun Kırmızıgül'den de oldukça pop, oldukça kopkop bir 'Sarı Sarı' duyduk.

'Çakmak Çakmak'la tavan yaptı

Bu durum kadın şarkıcılarda da değişmedi. Seda Sayan 'Sıkı Sıkı' ve 'Nedense' gibi şarkılarla olabildiğince fantezi'nin pop kısmına kaydı. Ebru Gündeş birçok Sezen Aksu şarkısını yorumladı ancak 'Müstahak' ya da 'Yaparım Bilirsin' gibi son derece pop düzenlemelerle karşımıza çıktı. Elbette Sibel Can da başta 'Çakmak Çakmak' adlı Tarkan şarkısı olmak üzere pek çok pop şarkıyla hayranlarıyla buluştu.

Benzer bir formül

Sibel Can, son birkaç albümdür sürekli benzer bir formülle karşımıza çıkıyor aslında. Pop müzik dinleyicisine de hitap eden ama bir yandan da klasikleşmiş Sibel Can'ın oryantal tınılarını ve vokalini de barındıran şarkılar bunlar. Çoğunlukla Tarkan ve Serdar Ortaç gibi isimlerin şarkıları elbette.

Yenileştiriyor

'Yeni Aşkım'da ise günümüzün en başarılı erkek Türkçe pop yıldızlarının şarkıları var. Mesela Yalın var. Mesela Bahadır Tatlıöz var. Söz ve müzikleriyle albüme katkıda bulunan Bahadır Tatlıöz ve Yalın'ın şarkıları Sibel Can'ın pop açılımına katkı sağlıyor, Sibel Can'ı genç ve yenileştiriyor. Yani Sibel Can'ın aslında photoshop'la çok da fazla kafayı yormaması gerekiyor.

Hem fantezi hem de pop dinleyicilerine

Albümün çıkış şarkısı olarak seçilen 'Kuyu' bir Bahadır Tatlıöz şarkısı. Sibel Can, hem şarkıda hem de klipte Bahadır Tatlıöz'e de yer vermiş durumda. Son derece yaz havasında, son derece sıcak, renkli ve eğlenceli bir klip 'Kuyu'. Şarkı olarak da Sibel Can'ın fantezi dinleyicilerine de pop dinleyicilerine de hitap etmeyi başarıyor.

Trendi kovalıyor

Sibel Can'ın Bahadır Tatlıöz ve Yalın gibi isimlerin şarkılarına albümünde yer vermesi sevindirici. Kendi sınırları çerçevesinde farklı tatlar sunabilmeyi amaçlaması ve sırtını sadece Tarkan ya da Serdar Ortaç şarkılarına yaslamaması da mutluluk verici elbette. Sonuçta Sibel Can'dan sıkı bir rock şarkısı beklemiyoruz. Herkesin tarzı belli. Ama bu gençleşme ve trendi kovalamayı Sibel Can'dan görmek hem şaşırtıcı hem de takdir edilesi. Sibel Can bu çizgide istikrarlı bir şekilde yürümeye devam ederse düşmanlarının 'Kuyu'sunu kazacak, kazanan o olacak...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Sibel Can düşmanlarının Kuyusunu kazıyor

Sibel Can düşmanlarının Kuyusunu kazıyor

Sibel Can düşmanlarının Kuyusunu kazıyor

Sibel Can düşmanlarının Kuyusunu kazıyor

Sibel Can düşmanlarının Kuyusunu kazıyor

Sibel Can düşmanlarının Kuyusunu kazıyor

Benzer İçerikler