Geri Dön
Stromae 'Santé' ile sahalara bomba gibi döndü!

Stromae 'Santé' ile sahalara bomba gibi döndü!

Son günlerde İngiliz DJ Joel Corry'nin 'Out Out'ıyla tekrar gündeme gelen 'Alors on danse' Stromae'nin en büyük hit'i. 2013'ten beri yeni bir albüm kaydetmeyen Belçikalı Stromae sonunda sahalara 'Santé' adını verdiği yeni single'ıyla döndü. 'Santé'yi dinleyip de kayıtsız kalmak çok zor!

Mayk Şişman
Mayk Şişman

'Alors on danse', 'Out Out'la yine gündemde

Belçikalı şarkıcı Stromae, her ne kadar şarkılarını Fransızca söylese de dünya çapında muazzam bir hayran kitlesine sahip. Onu dünya ile tanıştıran şarkı ise elbette 'Alors on danse' olmuştu. Bugünlerde 'Alors on danse'da kullanılan melodiyi İngiliz DJ Joel Corry'nin Jax Jones, Charli XCX ve Saweetie ile birlikte kaydettiği 'Out Out' şarkısından hatırlıyoruz. İşte o çekici melodinin sahibi aslında Ruanda kökenli Belçikalı şarkıcı Stromae. 'Alors on danse' haricinde bugüne kadar 'Papaoutai', 'Formidable', 'Tous les mêmes', 'Carmen' ve 'Te Quiero' gibi muazzam hit'ler kaydeden Stromae uzun bir zamandır ortalıkta görünmüyordu. Sonunda Stromae bomba gibi bir dönüşe imza attı.

2013'ten beri albüm bekliyoruz!

2013 tarihli 'Racine carrée' albümü Stromae'nin pop dünyasındaki kalıcılığını kanıtlayan bir işti. Stromae'nin bu ses getiren ikinci stüdyo albümünden beri üçüncü albüm için beklemedeyiz. 2018 yılında çıkan 'Défiler'i saymazsak neredeyse kayıplara karışmıştı Stromae. İşte bu uzun bekleyiş sonunda sona erdi. Stromae, 'Santé' adlı yeni single'ıyla karşımıza çıktı. 'Santé' bir geri dönüş şarkısı olmanın gerektirdiği sorumluluğun bilincinde mi? Kesinlikle evet. Temkinli, eğlenceli, sempatik. Pandemi sonrası coşkuyu hatırlatan klibiyle şarkı muazzam bir yakalamış.

Stromae Santé ile sahalara bomba gibi döndü

Aksak tempo kısmı şaşırtıcı

Şarkının hafiften bir kafa karışıklığı yaratan kısmı ise ilk dinlemede dinleyiciyi yakalayan melodisindeki tempo. Şarkının genel ruhuna hafiften aykırı olan bu tempo aksaklığıyla dikkat çekiyor. Sanki başka bir şarkıdan direkt yapıştırılmış gibi ilk başta kulağa enteresan geliyor. Elbette bu aksaklık bilinci bir tercihin ürünü. Stromae, bir deneme yaparak risk almış ve ben bu şaşırtan detayı pozitif karşılayanlardanım açıkçası. Söz konusu Stromae gibi yaratıcı bir isim olduğunda tam da ondan böyle oyuncaklı işler beklemeliyiz. Dümdüz, aksaklık olmadan o melodi bize iletilse işte o zaman Stromae, Stromae olmaz. 'Santé' küresel çapta bir 'Alors on danse' ya da 'Papaoutai' etkisi yaratır mı ben pek sanmıyorum. Ama gönlümüzü fethettiği net ortada...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Benzer İçerikler