Geri Dön
Naomi Osaka: Tenisin siyahi samurayı

Naomi Osaka: Tenisin siyahi samurayı

Amerika Açık Tenis Turnuvası Tek Kadınlar finalinde şampiyonluğa erişen Japon tenisçi Naomi Osaka, turnuva boyunca tam 7 farklı maske taktı. Gelin Osaka'nın başarısına Molatik olalım...

Mustafa Matur
Mustafa Matur

Haitili bir baba ve Japon bir annenin kızı olan Naomi Osaka, ABD'de doğmasına rağmen Japonya adına turnuvalarda boy gösteriyor. Amerika Açık' ta ikinci şampiyonluğuna erişen Naomi toplamda 3. Grand Slam şampiyonluğunu elde etti. Cumartesi günü tamamlanan Amerika Açık Tenis Turnuvası Tek Kadınlar finalinde şampiyonluğa erişen 22 yaşındaki Naomi Osaka, turnuva boyunca tam 7 farklı maske taktı. Bu maskelerin tamamında polis şiddetine maruz kalıp hayatını kaybeden siyahi insanların isimleri yazılıydı.

Naomi Osaka: Tenisin siyahi samurayı

Maskeleriyle mesaj verdi

Turnuvayı kazandıktan sonra bir gazetecinin "Taktığınız maskelerle vermek istediğiniz mesaj neydi?" sorusuna Naomi Osaka "Benim bu soruya vereceğim cevaptan ziyade sizin ne düşündüğünüz daha önemli. Ben son dönemde artan ırkçılığa bir tepki olsun ve insanlar bu konuya daha çok dikkatini verip çözüm bulsun istedim" dedi. 'Black Lives Matter' hareketini de sonuna kadar desteklediğini sözlerine ekledi.

Naomi Osaka: Tenisin siyahi samurayı

Farkındalık için teşekkür ettiler

Osaka'nın giydiği 7 farklı maskede maruz kaldıkları şiddet sonuncunda dünyadan zorla göç ettirilen Breonna Taylor, Elijah McClain, Ahmaud Arbery, Trayvon Martin, George Floyd, Philando Castile ve Tamir Rice'ın isimleri yazılıydı. Amerika Açık'ın başında Trayvon Martin’in annesi ve Ahmaud Arbery'ın babası, Osaka'ya farkındalık yarattığı için teşekkür etti. Hafta başında basın konferansında yaptığı açıklamada bu teşekkür mesajlarını aldığında ağlamamak için kendisini zor tuttuğunu dile getirdi.

Naomi Osaka: Tenisin siyahi samurayı

Adını daha çok duyacağız...

Osaka, dünyaca ünlü turnuvalarda ırkçılığa karşı tepki gösteren ve 'Black Lives Matter' hareketini destekleyen tek şampiyon değil elbet. Formula 1 tarihinin en başarılı pilotlarından ve şampiyonanın şu anki lideri olan Lewis Hamilton, pazar günü birincilikle tamamladığı Tuscan Grand Prix'inden sonra üzerinde Breonna Taylor'ı öldüren polisin tutuklanması için çağrıda bulunan bir tişört giydi. 6 kez dünya şampiyonu olan pilot daha önce de kazandığı her yarıştan sonra ırkçılığa kurban giden siyahileri saygı duruşuyla anıyordu. Ayrıca NBA'deki basketbolcular da artan ırkçılığa tepki koymak adına bazı maçlara çıkmadı.

Japon halkının yeni kahraman ikonu olan Naomi Osaka'nın, şimdiden tüm dünyanın örnek alacağı bir isim olduğunu söylemek mümkün. İlerleyen yıllarda adından daha çok söz ettireceği de aşikâr.