Geri Dön
Mete Gazoz kimdir? Mete Gazoz hayatı ve başarıları

Mete Gazoz kimdir? Mete Gazoz hayatı ve başarıları

Milli sporcu Mete Gazoz genç yaşına rağmen her geçen gün başarılarına bir yenisini ekliyor. Kariyeri merak edilen Mete Gazoz kimdir? Mete Gazoz kaç yaşında? Mete Gazoz'un hayatı ve başarıları...

Turcel Orman
Turcel Orman

Son olarak 2018 Avrupa Gençler ve Kadetler Şampiyonası'nda 3 altın madalya kazanan Mete Gazoz, hayatı ve başarıları sayesinde ilgi odağı. Genç ve milli okçumuz Mete Gazoz kimdir merak ediliyor.

Mete Gazoz kimdir? Mete Gazoz başarıları

8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul'da doğan milli sporcumuz, küçük yaşlardan beri okçuluk eğitimi aldı. Kariyerini İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü'nde devam ettiren 22 yaşındaki Gazoz, ilk defa Bakü'de düzenlenen Avrupa Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etti.

2016 Nottingham Avrupa Şampiyonası'nda bireysel olarak gümüş madalya kazandı.

Mete Gazoz kimdir Mete Gazoz hayatı ve başarıları

2016 Rio Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil ederek ülke çapında üne kavuşan Gazoz, yerli sporculardan da destek gördü. Özellikle Arda Turan'ın sosyal medya hesaplarından Mete Gazoz'la ilgili destek mesajları Mete'nin büyük çapta tanınmasına ve desteklenmesine olanak tanıdı.

Mete, Arjantin'de gerçekleşen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya 3'üncüsü oldu.

2018 Akdeniz Oyunları'nda İspanya'nın Tarragona şehrinde altın madalya kazandı.

Milli Okçumuz Mete Gazoz, Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Avrupa Grand Prix 2019 yarışlarının sıralama turlarında, yaptığı atışlar sonucunda 3 büyük rekor daha kırdı. Sıralama turlarında Gazoz, aldığı 698 puanla 1. olarak Gençler Dünya ve Büyükler Avrupa Rekolarının yeni sahibi oldu.

Pandemi neeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda kazandığı altın madalya ile Türk spor tarihine geçti. Okçulukta ilk defa bir Türk sporcu olimpiyat şampiyonu oldu.

Mete Gazoz kimdir Mete Gazoz hayatı ve başarıları

Mete Gazoz hayatı

1999 yılında İstanbul'da doğdu. 6 yaşında okçuluk sporuna ilgi duydu ve dersler almaya başladı. Ailesinin de desteğiyle okçulukta ilerlemek için omuzlarını geliştirme amacıyla 8 yaşına kadar yüzme kursuna gitti. Okçulukta koordinasyon sağlamak amacıyla basketbol da oynadı. Görme ve dikkat yeteneğini geliştirmek için 1 sene de resim kursuna gitti. Göz ve el koordinasyonuna katkı sağlaması amacıyla piyano kursu alan ve iki sene piyano çalan Gazoz, sanatın ve sporun çeşitli dallarında eğitim alarak kendini geliştirdi.

Dünya Okçuluk Federasyonu'nun gelecek vaat eden 5 okçu arasında gösterdiği 19 yaşındaki Mete Gazoz, dünya 14'üncüsü. Tokyo 2020'de de altın madalya sahibi oldu.

Benzer İçerikler

Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber