Geri Dön
Apple kadın çalışanlarına erkeklerden az maaş mı veriyor?

Apple kadın çalışanlarına erkeklerden az maaş mı veriyor?

Aldığımız haberlere göre Apple'ın kadın çalışanları erkeklerden ortalama %6 daha az para kazanamıyormuş. İyi de neden? Apple kadın çalışanlarına neden az maaş veriyor? Ya da veriyor olabilir mi? "Sen de mi Brutus?" dediğimiz konuya gelin hep birlikte Molatik olalım...

Fazilet Şenol
Fazilet Şenol

Araştırma yapıldı


İş hayatı olsun gündelik hayat olsun kadınlar olarak birçok zorluk ve eşitsizlikle karşılaşıyoruz. Hep bir ümit daha iyiye gideceğini düşünsek de ne yazık ki durum her zaman öyle olmuyor. Cinsiyet eşitsizliği her an her dakika tokat atar gibi çarptırılıyor. Bunlardan biri kadına daha az ücret ödemek diğeri ise kadınların sırf kadın oldukları için belli seviyelerin üzerinde görevlendirilmeleri ihtimalinin daha düşük olması. Daha önce cinsiyet eşitsizliği üzerine dışarıdan yapılan araştırmaları engelleyen Apple, bu duruma gerekçe olarak da çalışanlar hakkında hassas bilgilerin toplanıyor olmasını göstermişti. Firmanın yazılım mühendislerinden Cher Scarlett ise araştırmasını tamamlamayı başarmış.

Apple kadın çalışanlarına erkeklerden az maaş mı veriyor

%6 daha az


Araştırmaya göre Apple'da çalışan kadınlar, erkeklerden yaklaşık %6 daha az para kazanıyor. ABD'deki pek çok teknoloji şirketi gibi Apple'ın da merkezi San Francisco'da Bay Area adı verilen bölgede yer alıyor. Bölgedeki cinsiyet eşitsizliği ise ortalamada %5 civarında. Öte yandan bu araştırmanın bilimsel olup olmadığı da tartışmalı. Çünkü araştırma yalnızca 2000 kişi ile yapıldı ve bu kişilerin bazı önyargılarla yaklaştıkları ortaya çıktı. Yine de Apple CEO'su Tim Cook'un 2016 yılında yaptığı açıklamada şirket içinde kadınların ve erkeklerin arasındaki farkın kapatılması için çalıştıklarını belirtmişti.


Araştırmanın bir başka sonucu da firma içerisinde daha fazla gelir elde eden pozisyonlarda kadınlar, azınlıklar ya da LGBTİ bireylerin daha az yer aldıkları olmuş. Yakın zamanda yazılım mühendislerinden ve araştırmacılardan oluşan bir grubun, yaptıkları çalışmanın sonuçlarını Apple yönetimine ileteceği de belirtilmiş. Apple ise yaptığı açıklamada çalışanların maaşlarının kendi şirketlerindeki maaşlara göre belirlendiğini ve eşitliğe önem verdiklerini ifade etmiş.

Apple kadın çalışanlarına erkeklerden az maaş mı veriyor

Sıkılmadık mı?


Ne diyelim umarız ki gerçekten bu konu üzerine epey bir eğilirler. Çünkü dünyaca ünlü firmalar bunu yapıyorsa diğerleri ne yapmaz öyle değil mi? Kimisi yüksek pozisyonlarda kadın çalıştırmayı pozitif ayrımcılık gibi görse de ben pek öyle görmüyorum. Sırf kadın olduğu için kimse bir pozisyona alınmamalı ama bence artık iş pozisyonunun kriterlerini karşılıyorsa kadınlar tercih edilmeli. Artık biraz daha fazla kadınlara yer verilmeli. Çünkü her yerde daha çok renklilik ve daha çok farklılık olmalı. Bu renklere ve farklılıklara alışmalıyız ve alıştırmalıyız. Her yerde takım elbiseli adamlar görmekten biraz sıkıldık gibi sanki. E ne diyelim o zaman hakların eşit olduğunu, eşitliğinse hak olduğunu sık sık hatırladığımız, hatırlattığımız günler olsun.

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

Benzer İçerikler

Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Fazilet Şenol
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber