Geri Dön
Gırgır nedir? Gırgır ne zaman ortaya çıktı?

Gırgır nedir? Gırgır ne zaman ortaya çıktı?

Bir dönem evlerin vazgeçilmez eşyalarından birisi gırgırdı. Temizliğin vazgeçilmez ürünlerinden olan gırgıra Molatik olduk. Gırgır nedir? Gırgır ne zaman ortaya çıktı?

Kurabiye Canavarı
Kurabiye Canavarı

Gırgır nedir?

Gırgır, İzmir'de 1960'lı yıllarda üretilmeye başlanan bir tür mekanik halı süpürgesinin markası ve sonradan alete verilecek addır.

Gırgır ne zaman ortaya çıktı?

Gırgır nedir Gırgır ne zaman ortaya çıktı

Mekanik halı süpürgelerinin ilk üreticisi, toza karşı alerjisi olan Melville R. Bissell'dir. 1876'da üretilen bu alet, kısa sürede yaygınlaşmıştır. İzmirli sanayici, Göztepe Kulübü’nün eski başkanlarından Tacettin Hiçyılmaz da bu mekanik halı süpürgesini Türkiye'de ilk kez seri olarak üretmiş ve 'Gırgır' adını da kendisi koymuştu. Türkiye'de milyonlarca eve giren bu aletin üretimine son yıllarda son verilmişti. Bir döneme damgasını vuran 'Gırgır'ın sahibi Hiçyılmaz 24 Temmuz 2013'te ölmüştür.

1960'lı yıllarda çalı süpürgesinin yerine geçen büyük bir yenilik olduğu için "GırGır" firmanın patentli markası olan "GırGır", bu tür süpürgelere verilen genel bir isim olmuştur ve sözlüğe girmiştir. "GırGır giren eve dırdır girmez" firmanın o yıllarda kullandığı bir reklam sloganıdır.

Benzer İçerikler

Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Fazilet Şenol
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber