Geri Dön
Hakaret içerikli tweetleri retweet'lemek neden suç?

Hakaret içerikli tweetleri retweet'lemek neden suç?

Her geçen gün sosyal medya düzenlemeleri artıyor. Yeni gelen sosyal medya düzenlemesine göre de Twitter'daki bir paylaşımı retweet eden kişiler, tweet'i atan kişi ile aynı suçu işlemiş sayılıyor. İyi de neden? Hakaret içerikli tweetleri retweet'lemek neden suç? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Fazilet Şenol
Fazilet Şenol

Suçlu sayıldı


Sosyal medyada suç içerikli paylaşım yapan kullanıcılar Türk Hukuk Sistemi’ne göre cezalandırılıyor. Yargıtay’ın emsal niteliğindeki son kararına göre sadece paylaşımı yapan kişiler değil bu paylaşımı retweet eden kullanıcılar da suçlu sayıldı.

Hakaret içerikli tweetleri retweetlemek neden suç

3 aydan 2 yıla


Yargıtay 18'ini Ceza Dairesi, Twitter'da hakaret içeren paylaşımı retweet yapan kullanıcının aynı suça ortak olduğu kararını verdi. Söz konusu tweeti, retweet yapan kullanıcılar hakaret suçu işlemiş sayıldı. Yargıtay gerekçe olarak retweet yapan kullanıcıların hakaret içerikli ilk paylaşımı daha fazla kullanıcıya yaydığı için böyle bir karar aldı.

Kanunlara göre hakaret suçu işleyen vatandaşlara 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanıyor. Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi’nin bu kararı emsal oluşturuyor. Twitter’da bir tweeti retweetlemeniz sizi suçlu yapabilir. Bazı kullanıcılar profillerine "Yaptığım her retweet onayladığım anlamına gelmez, retweetlerden sorumlu değilim" yazıyor ancak bu tarz ibareler kurtarıcı olmuyor.

Hakaret içerikli tweetleri retweetlemek neden suç

Ortak oluyoruz


Uzun lafın kısası hakaret içerikli yaptığınız her retweet sizi suça teşvik etmiş oluyor. Bir hakareti diğerine duyurmak da suç kapsamına girmiş. Hakaret eden kişinin ekmeğine yağ sürmüş oluyorsunuz böylelikle. Bakalım sırf görünsün de ceza alsın deyip retweet eden kaç kişi suçlu olacak? Merakla bekliyorum. Favladıklarınıza falan da dikkat edin çünkü favladığınız tweetler de anasayfada görünüyor. Yakında o düzenleme de gelir mi merakla bekliyoruz? Twitter'da hakarete bulaşmadan efendi efendi takılalım. Sağdan sağdan. Herkese iyi eğlenceler.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

Benzer İçerikler

Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Fazilet Şenol
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber