Ortadoğu'daki büyük çemberlerin gizemi ne?

Yeryüzünde insanı içine çeken, nereden geldiği ve nasıl yapıldığı henüz çözülememiş büyük gizemler barındıran birçok yapıt var.  Bu yapıların gizeminin içinde kaybolmamak mümkün değil. Görür görmez merak uyandıran bir yeni gizem daha. Bilim insanları Ortadoğu topraklarında ne buldu? Gizemli taş çemberlerin sırrı ne? Gelin, birlikte bu büyük sırrı keşfedelim...

Ortadoğu'daki büyük çemberlerin gizemi ne?

Ürdün ve Suriye'de

Ürdün ve Suriye'de

Ürdün ve Suriye'de ilk olarak 1920'lerde bulunan ancak boyutları 2014'e kadar tam olarak anlaşılamayan çemberler bilim insanlarının ilgisini çekti. Ürdün'de 11 ve Suriye'de 1 adet olmak üzere yaklaşık 12 daire var ve insanlar tam olarak ne işe yaradıklarını, hangi dönemde yapıldıklarını ve kimler tarafından yapıldığını bilmiyor. Bu bölge zaman zaman araştırmacıların ilgisini çekmiş olsa da hak ettiği ilgiyi bulamamış olacak ki büyük sır henüz çözülememiş.

Yalnızca çölde değiller

Yalnızca çölde değiller

Daireler çoğunlukla 1.312 fit (400 metre) çapında ve birkaç fit yüksekliğinde yığılmış taşlardan oluşuyor. Halkalar sadece çölde değil, hemen hemen her tür arazide görülüyor.

Çemberler oldukça yaşlı

Çemberler oldukça yaşlı

Büyük Çemberler'e ilgi duyan arkeologlar, bunların yaklaşık 2 bin yaşında olduğunu söylüyorlar. Havadan çekimler bir bakış açısı sunsa da, araştırmacılar yerde yapılacak araştırmaların daha faydalı olacağını, ancak bazı sitelere ulaşmada biraz zorluk yaşanabileceğini düşünüyor.

Roma İmparatorluğu'ndan eski

Roma İmparatorluğu'ndan eski

Havadan çekilen fotoğraflar, çevrelerden en az birinin içinden geçen antik bir Roma yolu olduğunu gösteriyor, bu nedenle bunların Roma İmparatorluğu'ndan daha eski olduğu düşünülüyor.

Çemberlerin içinde mezarlar olabilir mi?

Çemberlerin içinde mezarlar olabilir mi?

Unearthed'a göre, büyük çemberlerin bir girişi yok ve bunlar tamamen kapalı çemberler. Bazı çemberlerin içinde var olan höyükler araştırmacılara göre mezar kubbeleri olabilir.

Bir yerleşim yeri mi?

Bir yerleşim yeri mi?

Suriye çevresini ziyaret etmeyi başaran diğer arkeologlar ise bunun bir yerleşim yeri olabileceğine inanıyor. Diğer akademisyenler, büyük çemberlerin yeni, keşfedilmemiş eski bir uygarlığın yaratımı olmadığını, daha ziyade henüz anlaşılmamış kültürel bir uygulama olduğunu düşünüyorlar. 

Çemberler tesadüf değil

Çemberler tesadüf değil

Batı Avustralya Üniversitesi’nde arkeolog olan David Kennedy, Ürdün ve Suriye'deki çemberler için “Tasarımları tesadüf olamayacak kadar birbirine benziyor” dedi. Bu durum, arkeologlara, yapılar tüm bölgeye yayılmış halde olsa da hepsinin benzer bir amaca hizmet etmesi gerektiğini düşündürtüyor.

Çemberler sayesinde yeni simgeler keşfedildi

Çemberler sayesinde yeni simgeler keşfedildi

Büyük çemberlere ilgi artınca bir fotoğraf projesi uygulandı. Ortadoğu fotoğraf projesi sayesinde, bölgedeki diğer antik simge yapıları da keşfedildi.  Bu bölgede ekipler tekerlek, uçurtma, kolye ve çok uzun duvarlara benzeyen başka taş yapılar buldu.

Sır henüz çözülemedi

Sır henüz çözülemedi

'Büyük Çember'lere gelince, sitelere erişim tamamen güvence altına alınana kadar, bilim insanlarının elinde yalnızca hava ve uydu fotoğrafları var. Çemberler şimdilik gizemini koruyor. 

İşaretleri takip etmeliyiz

İşaretleri takip etmeliyiz

Gezegenimiz dönem dönem büyük yıkımlar yaşamıştır. Bu yıkımların ardından birçok yapı, belki de adını bilmediğimiz, bilemediğimiz birçok yenilik yok olmuştur. Yok olmuştur ya da onları bulmamız için bir yerlerde saklanıyorlardır. Bir anda ansızın beliriveren yapıların aksine uzun kazılarla gün yüzüne çıkarılan, tarihimizden bize armağan edilen miraslarımızı korumak için var gücümüzle çalışmalıyız. Kim bilebilir sonunun adını bilmediğimiz yeni medeniyetlere, yeni teknolojilere çıkmayacağını?

 

Bu makaleye ifade bırak