Simge'nin yeni albümü 'Ben Bazen' aranjeleriyle sınıfı geçiyor

Simge Sağın ya da kısaca Simge, son dönemde Türk pop sahnesinde gayet eli yüzü düzgün şarkılarla dikkat çekmeyi başarmıştı. Her ne kadar 'Miş Miş' şarkısıyla tanınsa da sevilse de asıl bombayı 'Yankı'yla patlatmıştı. 'Yankı'nın gölgesinde kalan şarkılarla yoluna devam eden Simge Sağın bu kez 'Ben Bazen' albümüyle aramıza döndü. Peki 'Ben Bazen' nasıl bir albüm?

Simge'nin yeni albümü 'Ben Bazen' aranjeleriyle sınıfı geçiyor

Tarzı artık oturuyor

Simge'nin tarzı yavaş yavaş oturmaya başlıyor. Artık "Bu şarkıyı kim söylüyor yahu?" demiyoruz, "Simge'nin yeni şarkısı mı çıkmış?" diyoruz. Öncelikle bunu artık biraz daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor. Simge, 2011 yılında 'Ödeme Vakti' adlı şarkısıyla müzik dünyasına adım attığında böyle kimlikli bir diskografiyle yoluna devam edeceğini pek de tahmin etmiyorduk. Ancak bizleri ve birçok dinleyiciyi olumlu anlamda yanıltmayı başardı.

'Yankı' hala akıllarda

Simge'nin bu başarısında ise elbette şarkılarının ve şarkılarının aranjelerinin katkısı çok ama çok fazla. 'Yankı' bunun en önemli örneklerinden biri. Bir başkası tarafından aranje edilse vasat bir şarkıya dönüşebilecekken Ozan Bayraşa tarafından yapılan aranjesiyle dinleyenleri mest etmişti. Türkçe pop'ta böyle cool bir sound yakalamayı başarabilen bir şarkıya uzun bir zamandır rastlamamıştık.

 

 

"5 kişi toplaşıp 1 şarkı yazmışlar"

Bu cool'luk bu albümde de devam ediyor elbette. 'Prens & Prenses' ve 'Üzülmedin mi?' gibi şarkılardan ziyade daha cool şarkılar göze çarpıyor. Albümün en cool şarkısı 'Kalp Kırmak'. 'Kalp Kırmak' tıpkı 'Yankı' gibi "5 kişi toplaşıp bir şarkı yazmışlar" havası yaratır cinsten. 'Yankı'nın sözleri Deniz Erten ve Sezen Aksu'ya, müziği ise Simge Sağın, Ersay Üner ve Ozan Bayraşa'ya aitti.

Çok sesli olmak her zaman en doğrusu

'Kalp Kırmak'ta da benzer bir şekilde kadro kalabalık. Sözler Simge, Alper Narman, Yasemin Özler'e, müzik ise Simge, Ozan Bayraşa, Çağrı Telkıvıran, Yasemin Özler'e ait. Takdiri hak eden düzenleme Öğünç Başara imzalı. Yabancı pop albümlerinde bir şarkının 5 söz yazarı, 5 bestecisinin olmasına alışkınız, hatta doğrusu da bu. Ancak ne yazık ki Türkçe pop piyasasında fazlasıyla 'söz-müzik' şartlanmışlığı var. Simge ve ekibi bunu hem yıkıyor hem de yıkarken ortaya güzel işler çıkıyor. Çok sesli olmanın her zaman faydası var sonuçta...

 

 

Albümün bombası: 'Aşkın Olayım'

Peki ya albümün en büyük bombası? Elbette 'Aşkın Olayım'. Sözü ve müziği Onurr'a ait olan şarkının bir de 'Onurr' versiyonu var. Her ne kadar 'Onurr' versiyonu da kaliteli olsa da orijinali, yani Ozan Bayraşa versiyonu başından sonuna 10 numaralık bir şarkı olmuş. Simge'nin bugüne kadar 'Yankı'dan sonra söylediği en başarılı şarkı olmuş. Şarkının sıkmadan yürüyüşü, Simge'nin başarılı vokali ve elbette akılda kalıcı nakaratı ve daha da güzeli nakarat sonrası melodisi parıl parıl parıldıyor. 'Aşkın Olayım'ın orijinal versiyonu mutlaka en yakın zamanda kliplenmeli.

'Öpücem' ve 'İster İnan İster İnanma' diğer hit'ler

Albümün bir diğer iddialı şarkısı ise 'Öpücem'. Sözü Sezen Aksu ve Sibel Algan'a, müziği Sezen Aksu'ya ait olan şarkının aranjesi Erhan Bayrak tarafından yapılmış. 'Öpücem' nakaratıyla harekete geçiriyor dinleyiciyi ve akılda kalmayı başarıyor. Bir diğer dikkat çekici şarkı da bir Alper Narman-Onurr ortaklığı olan 'İster İnan İster İnanma'. Şarkının Ozan Bayraşa imzalı aranjesi Simge'nin tarzını öyle doğru özetliyor ki... Eğer Simge'nin müzik tarzı sadece 1 şarkıyla özetlenmek istese en doğru şarkı 'İster İnan İster İnanma' olurdu.

'Miş Miş şarkıcısı' değil sadece

Albümün kapanış şarkısı 'Gülümseyişinle Uyandım'ın sözü ve müziği Simge'ye ait. Kısacık şarkı akustik Simge 'Miş Miş şarkıcısı' olmanın ötesinde bir müzisyen ve ekip çalışması olduğunu vurgulamak istiyor. Müzikalite hedefinde olan bir albümün gerektirdiği açılışları, kapanışları ve çok renkliliği barındırıyor. Simge gibi yüzünü batıya dönük olan ama doğuyu da ıskalamayan müzisyenler zaten otomatik olarak seviliyor, benimseniyor ve herkesi yakalamayı başarıyor.

Bu işi ekip işi... 

Simge'nin 'Ben Bazen'ini müzik hedefinde olan, müzik kaygısı olan bir şarkıcının albümü olarak değerlendirmek doğru. Bilhassa birbirinden başarılı aranjelerle dolu albümde Ozan Bayraşa, Onurr, Alper Narman, Ersay Üner, Sezen Aksu gibi isimlerin desteği de büyük. Ancak en büyük övgüyü müziğin bir ekip işi olduğunun bilincinde bir şarkıcı olmasından ötürü Simge Sağın hak ediyor. Simge bu çizgide ilerlemeye devam ederse ve hatta kendi sözünü, müziğini üretebilen bir şarkıcı haline de dönüşürse Gülşen'i bile sollaması hiç de zor değil...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak