Sylvia Plath: Ölümün sınırında bir yaşam...

Bugün dünyaca ünlü yazar ve şair Sylvia Plath'ın doğum günü. Hayatı boyunca ölüm düşüncesi ile iç içe olan ve yaşamında birçok zorluk yaşayan Sylvia Plath'ın hayatına gelin Molatik olalım...

Sylvia Plath: Ölümün sınırında bir yaşam...

Babası Otto Plath'tan nefret etti

Sylvia Plath, 27 Ekim 1932’de ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Alman bir baba ve Amerikalı bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Hayatı boyunca, küçük yaşta kaybettiği babası Otto Plath'tan nefret etti ve ilk şiirini de 8 yaşında babasını kaybettiğinde yazdı. Çocukluk yıllarında psikolojik rahatsızlığının ilk izleri ortaya çıkan Sylvia Plath, hayatı boyunca ileri derece manik depresif bozukluk ile yaşadı ve 1950’de lisedeyken ilk intihar girişiminde bulundu.

 

Sylvia Plath için bardağı taşıran son damla...

Sylvia Plath, İngiliz şair ve yazar Ted Hughes ile 1956’da tanıştı. Her ikisi de şair oldukları için, birbirlerinin şiirlerini eleştiriyorlar, yazımsal kaynaklarını paylaşıyorlardı. Ted, Sylvia Plath için çok önemliydi. Onu, hayatında eksik olan erkek figürü yerine koymuştu. Ted’in beğenisi, tercihleri, Sylvia için çok önemliydi… Ama sonunda Hughes, Sylvia Plath için çıldırtıcı bir deneyim oldu. Dönemin en iyi şairleri arasında görülen Hughes ile Sylvia Plath tanıştıkları yıl evlendiler.

Çiftin iki çocuğu oldu. Ancak Ted Hughes, Sylvia Plath'ı hep aldattı. Dikkat çekecek kadar güzel olmadığını bilen ve bunu bir komplekse dönüştüren Sylvia için, eşi Ted artık bir düşmandı. Şiirlerinde, içinde kocasının da bulunduğu evini, canlı canlı gömüldüğü bir mezara benzetti. Kendisini bu evlilik yüzünden yaratıcılık açısından gerilemiş ve kısıtlanmış hissetti. Hayatının aşkıyla evlendiğini zannederken bir anda evde çocuklarına bakan, dışarıda gezen kocasını bekleyen bir kadın olmuştu.

İlk çocuklarının doğumunun ardından Sylvia Plath ve Ted’in arası iyice bozuldu. İhanetin başrolünde Assia Wevill adlı şair bir kadın vardı. Üstelik o da evliydi. Eşi David Wevill ile birlikte, Sylvia Plath ve Ted Hughes çiftine yakın bir yere taşınıp komşu oldular. Ted Hughes ile Assia Wevill arasındaki çekim çok geçmeden ilişkiye dönüştü. Ted Hughes’un aldatmalarından bunalan Sylvia Plath için bu bardağı taşıran son damla oldu.

 

30 yaşında hayatını kaybetti...

Sylvia Plath 11 Şubat 1963 günü intihar etmeye karar verdi. Çocuklarına kahvaltı hazırladıktan sonra odalarının kapısını kapattı ve aralıklarını bantladı. Ve korkunç bir intihar yöntemine olarak; fırının gazını açıp kafasını fırından içeri soktu ve Sylvia Plath, birçok intihar girişiminin ardından 30 yaşında hayatını kaybetti.

Sylvia Plath’ın en önemli ve meşhur kitabı 'Sırça Fanus' 1963'te Victoria Lucas ismiyle yayımlandı. Ancak yazarın ölümünün ardından kitap, gerçek yazarının ismiyle basıldı. Sırça Fanus; Sylvia Plath’in hayatıyla yarı otobiyografik bir romandır. Kitabın baş karakteri Esther Greenwood bir moda şirketinde burslu çalışmak için tıpkı Sylvia Plath gibi 19 yaşında New York’a gider. İki karakterin fazlasıyla benzer özelliği bulunmaktadır: İkisi de şairdir, ikisinin de babası 8 yaşında ölmüştür, ikisinin de bir erkek kardeşi vardır, ikisinin de ruh sağlığı zamanla bozulur. İntiharları bile paralel ilerleyen Sylvia Plath ile roman kahramanı Esther, yöntemler ve sıralama bakımından benzer ölüm girişimlerinde bulunurlar.

 

Bu makaleye ifade bırak