Taksicilere puan sistemi gelmesi işe yarar mı?

Koronavirüs birçoğumuzun iş düzenini önemli ölçüde değiştirdi. Ama bazı meslekler Korona yüzünden çok daha fazla etkilendi. Mesela taksicilik gibi... Taksicilere puan sistemi getirilmesi gündemde. Peki sizce işe yarar mı?

Taksicilere puan sistemi gelmesi işe yarar mı?

Evet her meslek zor ama...

İstanbul gibi kalabalık şehirlerin vazgeçilmezi taksiler. Kimilerince dünyanın en zor mesleği olarak da kabul ediliyor taksi şoförleri. Düşünsenize bir yandan huyunu suyunu bilmediğiniz bir sürü yolcu alıp bindiriyorsunuz, bir yandan trafik stresinden ötürü gerginleşiyorsunuz. Öyle mola verme lüksünüz, şansınız pek yok. Daha da kötüsü sürekli aynı pozisyonda, oturur haldesiniz. Öyle sıkıldım iki dolaşayım filan diyemiyorsunuz. Zor. Her meslek zor ama taksicilik daha bir zor.

 

 

"Sektördeki iş kaybı yüzde 60'larda"

Taksicilik, zaten halihazırda zor bir meslekken Koronavirüs yüzünden çok daha zor bir mesleğe dönüştü. Bindirdiğiniz yolcu Korona şüphesiyle hastaneye gidiyor olabilir. Zor. Peki neler yapılabilir taksiciliği canlandırma için? İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, pandemi yüzünden taksicilerin olumsuz yönde etkilenmeye devam ettiklerini belirtip "Sektördeki iş kaybı yüzde 60 seviyesinde" demiş. Ve bir puan sistemi müjdesi vermiş: "Ödüllendirme sistemini getirerek müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyoruz."

 

 

'Über tanıdık' bir sistem

Peki bu puan sistemi ne demek? Müşteriler, kullandıkları taksinin şoförüne mobil uygulama üzerinden trafik kurallarına uyma, nezaket, yolcu ve yol güvenliği gibi birçok konuda puan verecekmiş. Bu puan, sistem üzerinden görülecekmiş. Müşteriler, yüksek puan almış şoförleri tercih edebilecekmiş. Kağıt üstünde 'über tanıdık' bir sistem olduğu ortada. Ben bu puan sisteminin er ya da geç zaman içinde mutlaka oturacağını, bir düzen sağlandıktan sonra da faydalı olacağına inanmak istiyorum. Konforlu bir taksi yolculuğu için gecikilmiş ama gerekli yeniliklerle karşı karşıyayız. Sonuçta pandemi süreci elbette bir süre sonra sona erecek. Fırsat bu fırsat taksiciliğin dönüşümü evresindeyiz aslında. Her kriz bir fırsat, bir seçenek doğruyor. İşte taksicilere puan sistemi getirilmesi de o hesap...
 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak