Thunderbolt nedir?

Teknolojiyle ilgilenen birçok insan tarafından merak edilen Thunderbolt, internet kullanıcıları tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki tam olarak Thunderbolt nedir? Thunderbolt 3 nedir? Gelin Molatik olalım...

Thunderbolt nedir?

Thunderbolt nedir?

Thunderbolt, çevre birimlerini bağlamak için kullanılan bir arabirimdir. Intel tarafından geliştirilmiştir ve basitçe PCI Express ve DisplayPort arabirimlerini birleştirip daha ucuz ve daha uzun ömürlü kablolar oluşturmayı amaçlamıştır. Başta Fiberoptik kablolar kullanılması amaçlanmışsa da gelişen teknolojiyle geleneksel bakır kablolarla 10 Gb/s bant genişliğine daha ucuza ulaşılmasından bakır kabloların kullanılması tercih edilmiştir.

Thunderbolt 3 nedir?

Thunderbolt 3, Thunderbolt’un şimdilik geliştirilen son sürümüdür. Thunderbolt 3, kendinden önceki Thunderbolt sürümlerinden daha küçük ve hızlı olmasının yanı sıra daha fazla özelliğe sahiptir.

Thunderbolt 3 sıklıkla USB Type C konnektörüyle kıyaslansa da USB Type-C kendi içinde başarılı bir teknoloji olmasına rağmen Thunderbolt ile yarışacak bir teknolojiye sahip değildir. Çünkü Thunderbolt ile birden fazla kablo kullanma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve tek kablo üzerinden aynı anda video ve veri aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Thunderbolt 3 ile kullanılan bazı donanımlarda kullanıcılar 40 Gbps hıza çıkmayı başarıyor ki, bu şu an en hızlı kabul edilen 3. Jenerasyon USB 3.1’ın hızının yaklaşık dört katı anlamına geliyor.

 

Bu makaleye ifade bırak