Türk yoğurdu Finlandiya'da neden olay oldu?

Yurt dışında satılan yoğurtların Türk mü yoksa Yunan mı olduğuna dair dönen tartışmalara bir yenisi eklenmiş. Finlandiyalı bir firmanın sattığı Türk yoğurtları ülkede olay olmuş... Peki neden? Türk yoğurdu, Finlandiya'da neden olay olmuş?

Türk yoğurdu Finlandiya'da neden olay oldu?

'Kültürel açıdan ön yargılı olmak'

Finlandiyalı bir firma olan Valio'nun pazarladığı ve üzerinde 'Türk yoğurdu' yazan yoğurtlar, Finlandiya'da enteresan ama önemli bir tartışma konusu olmuş. Çünkü bu Türk yoğurtlarının üzerinde 'fesli adam' görseline yer verilmiş. Türk yoğurtlarının üzerinde 'fesli adam' görseline yer verildiği için firma 'kültürel açıdan ön yargılı olmak'la eleştirilmiş. Konu, Finlandiya basınına da yansımış.

 

 

YLE bile tweet'lere yer vermiş

Finlandiya'da yaşayan gazeteci Anter Yaşa, bu konuyu gündeme getirmesini daha sonra 'şaka' olarak değerlendirse de Valio firması, gelen tepkilerden sonra enteresan bir karar alıp görselin yer aldığı ürünleri piyasadan çekeceklerini duyurmuş. Sadece Türk değil Bulgar ve Yunan yoğurtlarının paketlerini de yeniden gözden geçireceklerini açıklamış. Finlandiyalı firma Valio ile Anter Yaşa'nın tweet'lerine başta YLE olmak üzere önemli Finli basın organları da yer vermiş, bakabilmeniz mümkün. 

 

 

Klişeler devrildikçe güzel!

Müthiş değil mi? 'Fesli adam' görselinin günümüz Türkiyesi'ni yansıtmadığına ve ön yargıya açık bir görsel olduğuna Finliler saniyesinde ikna olmuş durumda. Tüm bunlar neyi düşündürtüyor bize peki? Klişeleri tespit edip düşüncelerimizi sosyal medyanın gücüyle ifade etmenin etkisini... Ben Finlandiya'da yaşayan bir Türk olsaydım, Bulgar yoğurdunda kültürel bir simge görmeyip sadece Türk yoğurdunda 'fesli adam' görseydim rahatsız olur ve Anter Yaşa gibi konuyu Twitter'da gündeme getirirdim. Çünkü klişeleri, etiketleri aşmak gerekiyor. En modern ülkelerde bile 'kültürel hoşgörü' adı altında klişelere imza atılıyor. Türk yazarların kitap kapaklarında klişe bir İstanbul simgesine yer veriliyor. Bu kalıplaşmayı ne biz ne de diğer ülkeler, kimse yapmamalı. Bakın sosyal medya çağındayız, ne güzel tepkilerimizi en yetkili mercilere iletebiliyoruz. Önemli olan sosyal medyayı etkili kullanmak, sesini duyurmak ve hep birlikte en doğruyu bulmak. Klişeler devrildikçe güzel çünkü!

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak