Tutti Frutti: 90'ların efsane programı

80’lerin sonu 90’ların başı sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük değişimlere sebep olmuştu. Çoğalan kanallar, programlar bizlerle buluşmuştu. O programlardan birisi de Tutti Frutti. Bizler de Molatik olduk Tutti Frutti’ye. Karşınızda 90’ların efsane programı Tutti Frutti.

Tutti Frutti: 90'ların efsane programı

İtalyan menşeili

İtalyan menşeili
Tutti Frutti aslen İtalya’dan çıkma bir oyun. Colpo Grosso (Bir dönem kolpacı tipler için sıklıkla kullanılan deyim) programının Alman versiyonuydu. 1990’da Alman kanallarında yayınlanmaya başlayan program 1993’e kadar yayınlandı.

Özel kanallar çıkınca…

Özel kanallar çıkınca…
90’larda özel kanallar Türkiye’de çoğalmaya başlayınca yurt dışından birçok programı da tanımaya başladık. Onlardan birisi de Tutti Frutti oldu. Gece yarısından sonra ekranlara gelmekteydi Tutti Frutti.

Tutti Frutti nedir?

Tutti Frutti nedir?
Basitçe anlatmak gerekirse Tutti Frutti bir yarışma programıydı. Hugo Egon Balder programın sunuculuğunu üstlenmişti. Yarışma mantığı ise şöyleydi; Bir kadın ve bir erkek bir yarışmacı çeşitli yarışmalar sonrası kazandıkları puanlarla Tutti Frutti kızlarına striptiz yaptırıyorlardı.

3D’yi Tutti Frutti ile tanıdık

3D’yi Tutti Frutti ile tanıdık
Teknolojiye olan katkısı ise yadsınamazdı Tutti Frutti’nin. Sunucunun “Şimdi 3 boyutlu gözlükleri takma zamanı” demesi ile program bambaşka bir boyuta evrilirdi. Haliyle ülkemizde de birçok genç 3D gözlük bulmak için kendisini heba etmişti. Sanki takınca çok bir şey değişecekmiş gibi.

Çin Çin sadece bir semt adı değil

Çin Çin sadece bir semt adı değil
Günümüzde birçok kişi için Çinçin bir semt adıyken, 90’ların ergenleri için olay çok başka boyuttaydı. Tutti Frutti’nin müziklerinden birisiydi ve Çin Çin kızlarının dansı başlardı şarkıdan sonra. O yüzden de Çinçin kelimesi cümle içinde geçtiğinde bir nesil başka diyarlara gider.

Bir neslin anksiyeteye sahip olmasına sebep oldu

Bir neslin anksiyeteye sahip olmasına sebep oldu
Malum program o dönemin ergen neslinin favorisiydi. Ancak gece geç saatte yayınlandığı ve ‘gizlice’ televizyonda yayınlandığı için evde çıkan ‘çıt’ sesi bile izleyenlerde korkuya sebep oluyordu. Bu nedenden birçok ergen (o dönem adını çok duymasak da) anksiyete sahibi oldu. Bilinçaltına kötü işledi…

 
Bu makaleye ifade bırak