Twitch'in getirdiği yasak kararı makul bir karar mı?

Twitch, yayıncılarını, yayın dışında da ilgilendirecek bir karar almış. Aldığı bu kararda bazı yasaklamalar var. Peki Twitch'in getirdiği yasak kararı makul bir karar mı? Gelin, hep birlikte Molatik olalım.

Twitch'in getirdiği yasak kararı makul bir karar mı?

Twitch dışındaki faaliyetler de...


Twitch, yayıncılarının artık canlı yayın platformunun dışındaki herhangi bir sitede kullandığı bir sözden veya gerçek hayattaki hareketlerinden ötürü platformun yönetiminden sorumlu kişiler tarafından yasaklanabileceğini duyurdu. Şirket, içerik oluşturucularına özel olarak yaptığı açıklamada platform dışındaki faaliyetlerinin de onların yasaklanmasına neden olabileceğini söylemiş. Twitch, canlı yayın sitesinin dışında bir sitede gerçekleşen olaylardan veya gerçek hayatta yapılan bir hareketten ötürü platformda yayıncı olan bir kişinin yasaklanabileceği konusunda da tüm yayıncıları uyardı. Platformda yer alan içerik oluşturucularının faaliyetlerini takip etmekle yükümlü kişilerin içerik oluşturucularının yayın haricindeki davranışlarına bağlı olarak ceza uygulama hakkına sahip olduğu belirtildi. Twitch yayıncıları artık canlı yayın platformunun dışındaki herhangi bir sitede kullandığı bir sözden veya gerçek hayattaki hareketlerinden ötürü platformun yönetiminden sorumlu kişiler tarafından yasaklanabilecek.

 

 

Ceza almaya başlayacaklar


Twitch'in bu kararı hem site içinde hem de dışında gerçekleşen hal ve hareketlerini kapsıyor. Örneğin bir Twitch yayıncısı herhangi bir sosyal medya hesabından nefret söyleminde bulunursa Twitch tarafından cezalandırabilir. Twitch, canlı yayın platformunun topluluğuna zarar verme potansiyeli olan davranışların tamamen Twitch dışında gerçekleşse dahi Twitch topluluğu için yüksek güvenlik riski teşkil eden suçlara müdahale edeceğini söyledi. Bu suçların içinde şiddete özendirmek ve insanlara şiddeti tasvip etmek, cinsel istismar ve benzeri suçlar yer alıyor.  Bu tür suçları işleyen kişiler, Twitch'in kararına göre canlı yayın platformundan suçun büyüklüğüne bağlı olarak ceza almaya başlayacak.

 

 

Makul mü?


Twitch, platform dışında gerçekleşen olayların ayrıntılı olarak ele alınabilmesi için üçüncü taraf bir soruşturma bürosu kurdu ve bu tür eylemlerin bildirilmesini kolaylaştırmak için özel bir e-posta adresi oluşturdu. Kullanıcılar, 'OSIT@twitch.tv' e-posta adresine ihbarda bulunarak bir içerik oluşturucusunu ismini gizli tutarak şikayet edebilecek.Dünyanın en büyük kullanıcı topluluklarından bir tanesine sahip olan Twitch, sahte veya gereksiz yayıncı ihbarında bulunan veya kullanıcıları bu gibi uygulamalara teşvik eden kullanıcıları da platformdan uzaklaştıracak. Twitch'in bu hamlesi aslında bir nevi daha temiz bir sosyal medyaya yöneltmek, insaları daha iyisine teşvik için yönlendirme gibi bir misyona sahip gibi görünüyor. Fakat gerçekten bu kararı makul bir karar mı? Orası da size kalmış.

 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak