Yarı cahillik övünülecek bir şey mi?

"Bilmek en büyük güçtür" demişti Francis Bacon yüzyıllar önce. O kadar haklıymış ki. Günümüz dünyasında yarı güçlü şekilde dolaşan yarı cahiller sardı dört bir yanımızı. Son zamanlarda karşımıza çıkan yarı cahiller sinirlerimizi hoplatabiliyor. Peki, yarı cahillik nedir? Yarı cahillik övünülecek bir şey mi?

Yarı cahillik övünülecek bir şey mi?

Yaşamımızı idame ettirirken bize en büyük yardım eden olgu düşüncelerimizdir. Hayvanlardan bizleri ayıran özelliklerimizden birisidir, kararlarımızı bilinçli olarak vermek. Bize faydalı veya zararlı olduğu bir işi yaparken bu durumları göz önüne alarak hareket ediyoruz. İşte bu bilinç bizi bilgiye ulaşmakta tahrik ediyor, ulaşacağımız bilginin doğruluğunu araştırmamızı sağlıyor. Ancak bazıları bunu yapmaktan uzak duruyor nedense…

Yarı cahillikleriyle mutlular

 

Yarı cahil dediğimiz olguyu oluşturuyor kendileri. Peki, yarı cahillik nedir? Kısacası yarı cahillik, bildiği şeyin yanlış ya da eksik olduğunu bilmeyip, bilginin tamamını biliyormuş gibi davrananlara yarı cahil diyoruz. Bu tipler öğrendikleri bilgilerin tamamını öğrenmezler. Bir cümlenin başını - sonunu keserek öğrenirler veya yanlış bilgiyi doğru olarak bilmeye devam ederler.

Baktığımız zaman bu tipler bu durumdan rahatsızlık da duymuyorlar. Ciddi manada, doğru olduğunu düşündükleri yanlış bilgiyi doğru olarak yaymaya çalışırlar. Mücadele etmesi oldukça zordur bu tipler. Çünkü öğrenmemekte ısrar ederler.

Bununla övünüyorlar

 

Yarı cahil tiplerin daha tehlikeli olanları da var. Bu durumla övünenler. Sadece dış görünüşüyle, saçma sapan işlerle bir yerlere gelmiş, birkaç zaman sonra silinip gidecek tipler yarı cahillikleriyle övünür hale geldiler. Hele ki sosyal medyanın bu kadar yayılması bu durumu daha da gözümüze sokuyor. Neden? Cahillikle övünmek nedir? Ayıp olan bilmemek değil. Herkes her bilgiyi bilecek diye bir kaide yok. Bilmediğinin farkına varıp o konuda “Bilmiyorum” demek ya da öğrenmeye çalışmak asıl erdemdir. Ancak arkadaşlar bilmedikleriyle övünür hale geldiler, “Nasıl da bilemedim” diyen bir insan olabilir mi?

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak