Miss Earth 2017 Filipinler'den Karen Ibasco oldu

Miss Earth, güzellik yarışmaları arasında 4 büyük organizasyondan en yeni olanı. 2001'den beri düzenlenen bu yarışma hakkında yanlış bilinen bir şeyi düzeltmek gerekiyor. Çünkü Karen Ibasco'nun aldığı birincilik ancak bu yanlışlık ortadan kalkınca anlamlı olacak.
Miss Earth 2017 Filipinler'den Karen Ibasco oldu

Miss Earth, yalnızca yüz ve fizik güzelliğini baz alan bir yarışma değil. Miss World, Miss Universe ve Miss Europe ile karıştırılmaması gerekiyor. Earth kelimesini Dünya olarak değil; Toprak olarak algılamamız gerekiyor. Çünkü yarışmanın amaçlarından en önemlisi çevre kirliliğine dikkat çekmek ve çevre duyarlılığına önem veren bir birinci çıkarmak.

Fiziksel özellikler hiç önemli değil diyemeyiz. Birtakım standartlar elbette var. Fakat kusursuz bir güzellik şart koşulmuyor.

Bu senenin birincisi olan Filipinli Karen Ibasco, fizik mezunu. Aynı zamanda enerji tasarrufu ve küresel ısınmayla ilgili araştırmalar yapan bir akademisyen. Henüz 26 yaşında ve akademisyenlik hayatının başında olan biri için azımsanamayacak başarılara ve duyarlılığa sahip.

İnsanlar Miss Earth'ün tam olarak ne olduğunu bilmeden klasik bir güzellik yarışması zannettikleri için Ibasco'nun tüm bu çabaları ve Miss Earth'ün amacı maalesef anlamsız kalıyor. Karen Ibasco'nun yarışmayı kazandığını gören, okuyan herkes Ibasco'yu fiziksel olarak eleştirip "Bu mu kazanmış?" şeklinde gereksiz yorumlarını da sakınmıyor.

Her gördüğünü bir gram araştırmadan, okumadan düz mantıkla yorumlayan sevgili okur(!)lar, yapmayın. Hem yapılan duyarlı çalışmaları değersizleştiriyor; hem kendi değersizliğinizi göz önüne seriyorsunuz. O yarışmada koca bir jüri var. Emin olun en güzelini seçmeleri gerekseydi onlarda da göz ve izan olduğu için en güzelini seçerlerdi.

Bu makaleye ifade bırak