Voyager 1 uzay aracı 37 yıl sonra tekrar ateşlendi

Voyager 1 uzay aracı 37 yıl sonra tekrar ateşlendi

Kasım 1980'den bu yana uzayda yolculuk yapan Voyager 1 uzay aracı 37 yılın ardından sonra tekrar ateşlendi.

Voyager 1 uzay aracı Dünya ile iletişime geçmek için iticilerini kullanıyor ve bu sayede Dünya'ya uzayın çok uzaklarından bilgi ve mesaj gönderebiliyor.

Voyager 1 uzay aracının Dünya ile iletişime geçmesini sağlayan iticilerinde güç kaybı tespit edildi ve NASA mühendisleri bunun üzerine hemen harekete geçerek milyarlarca kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1 için tadilat çalışması yaptı.

Mühendisler, orijinal veri ve yazılımı incelemek zorunda kaldı. Aslına bakılırsa bu veri ve yazılım günümüzde oldukça çağ dışı kalmış durumda. Fakat iticilerin güvenli bir şekilde çalıştırılabilmesi için bu prosedür bir anlamda gereklilikti.

İncelemeleri tamamlayan ekip 28 Kasım 2017 tarihinde Voyager 1 uzay aracına sinyal gönderdi ve sinyal 19 saat 35 dakika sonra Voyager 1'e ulaştı. Görev başarı ile tamamlandı.

Voyager 1 uzay gemisinin iticileri en son, 37 yıl önce Satürn gezegeninin yakınlarından geçerken ateşlenmişti.

Ekip, aynı işlemi Voyager 2 uzay aracı için de yapacağını duyurdu.

Voyager 2 uzay aracı birkaç hafta sonra yıldızlararası uzaya geçiş yaparak Güneş Sistemi'nden tıpkı Voyager 1 gibi tamamen çıkış yapacak. 

Her iki uzay aracı da insanlığın uzay serüvenine muhteşem katkılar sağladı ve sağlamaya devam ediyor. Onlar artık çok uzaklarda ve belki de bir daha hiçbir zaman göremeyeceğiz fakat bizlere gönderdiği bilgiler çok daha büyük keşiflere imza atılmasını sağlayacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak