Kaliforniya tarihinin en büyük yangınında neler oluyor?

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde hemen hemen her yıl yaz aylarında yangın çıkıyor. Bu sene de öyle ama bir farklı: Eyalet, tarihindeki en büyük yangınını yaşıyor!

Kaliforniya tarihinin en büyük yangınında neler oluyor?

Kaliforniya'nın 1214 kilometrekarelik alanında devam eden ve eyalet tarihinin en büyük yangın olayı olarak kayda geçen Mendocino Kompleksi Yangını, ufak çaplı Ranch Yangını ve River Yangını olaylarının büyümesiyle başladı.

Hava ısısını da artıran yangın sebebiyle eyalet genelinde aşırı sıcaklar etkili oluyor.

Geçtiğimiz cumartesi günü şiddetli rüzgarlar ve yüksek ısı sebebiyle yangına karşı mücadele eden itfaiyeciler zaman zaman zorlu anlar yaşadı.

Ranch Yangını, geçtiğimiz hafta sonu 24 kilometrekarelik alanı kül etti.

 

 

Mendocino Kompleksi Yangını'nın bir diğer kısmı olan River Yangını ise cumartesi günü ufak çaplı boyutlarda etkili olsa da, pazar sabahı etkisini artırdı.

Mendocino Kompleksi Yangını'ndan önce eyalet tarihindeki en büyük yangın, geçtiğimiz aralık ayında patlak veren ve 1150 kilometrekare alanı kül eden Thomas Yangını'ydı.

Kaliforniya eyaleti 2017 yılında yangınlarla mücadele için toplamda 505 milyon dolar harcadı. Bu paranın 177 milyon doları Thomas Yangını için kullanıldı.

Şu günlerde tarihinin en büyük yangını ile mücadele eden eyaletin 2018 yılı yangın bütçesinin çok daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Kaliforniya eyaletinin en büyük altıncı ve 2018 yılının en büyük ikinci yangını olarak kayıtlara geçen Carr Yangını sebebiyle ikisi itfaiye görevlisi toplamda 8 kişi yaşamını yitirmişti.

 

 

Üçüncü en büyük yangın olan ve 388 kilometrekare alanı küle çeviren Ferguson Yangını ise Yosemite Ulusal Parkı civarında etkili olmuştu.

Mendocino Kompleksi Yangını'nın pazar günü itibariyle yüzde 83'lük kısmının kontrol altına alındığı duyuruldu.

Mendocino Kompleksi Yangını'nın 15 Ağustos 2018 tarihi itibariyle tamamen kontrol altına alınması hedefleniyor.

ABD'de sürekli çıkan yangınların küresel iklim değişikliği ile bir bağlantısı olduğuna inanılıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak