Okyanusların yalnızca yüzde 13'ü bakir kaldı

Bilim insanları Dünya üzerindeki okyanusların yalnızca yüzde 13'ünün el değmemiş durumda olduğunu açıkladı. Görülen o ki insanoğlunun elini atıp kirletmediği nokta yok.

Okyanusların yalnızca yüzde 13'ü bakir kaldı

Okyanusların yalnızca yüzde 13'üne, insanlar tarafından henüz müdahale edilmediği açıklandı. Küresel çapta yapılan balık avcılığı ve denize boşaltılan atıklar, su canlıların yaşamını her gün biraz daha zorlaştırıyor.

El değmemiş yüzde 13'lük okyanus parçası, Dünya üzerinde vahşi yaşamın dokunulmamış halde bulunduğu son yerlerin de başını çekiyor.

Gelişen ve sürekli talebi artan sanayi ne yazık ki bir süre sonra yüzde 13'lük bakir okyanusu da ele geçirecek gibi görünüyor.

Yüzde 13'lük bölgenin büyük kısmı kutuplar ve Pasifik Adaları civarları. Hint-Pasifik Okyanusu'nun 16 milyon kilometrekaresi ve Afrika'nın güneyindeki 2 bin kilometrekarelik alan bakir sayıldı.

Bilim insanları, bakir kalmayı başaran bu alanların uluslararası antlaşmalarla koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

 

 

Araştırmaya yürüten isimlerden biri olan ve Queensland Üniversitesi'nde görev yapan Kendall Jones, bakir kalan okyanus alanının ne kadar küçük olduğunu tespit etmeleri ile beraber büyük hayal kırıklığı yaşadığını, gezegen yüzeyinin yüzde 70'ini kaplayan okyanuslar üzerindeki insan etkisinin ne denli büyük olduğunu söylüyor.

Bakir kalan bölgenin yüzde 5'inden bile daha az bir alan resmi olarak koruma altında.

Bir zamanlar okyanusların buzla kaplı bölgeleri küresel ısınmanın da etkisiyle eridi ve balıkçılık yapılabilen bölgeler haline geldi.

Yapılan araştırmaya göre insanların okyanus üzerinde 19 farklı etkisi bulunuyor. Bu etkilerden başlıcaları suni gübre ve balıkçılık. 

Bakir olarak değerlendirilen bölgeleri de etkilerden tamamen arındırılmış alanlar olduğunu söylemek pek mümkün değil. Araştırmada insan etkisinin yüzde 10'dan düşük olduğu yerler bakir olarak kabul edildi.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak