'Açlık Oyunları' başlasın! Joe Biden'ın yemin töreninden stil raporu

Joe Biden'ı 46. ABD başkanı yapan 3 Kasım başkanlık seçimleri, pek çok açıdan tarihe damgasını vururken Biden, pandeminin gölgesinde bir yemin töreniyle başkanlık görevini devraldı. Pandeminin gölgesinde dediysek öyle sessiz sakin bir tören değil; Lady Gaga'nın ulusal marşı seslendirdiği, Jennifer Lopez ve Katy Perry gibi yıldızların sahne aldığı moda şovu tadında bir yemin töreni değil, yemin şöleni. Öyle ki parıltısı buradan gözümüzü aldı, hâlâ kendimize gelebilmiş değiliz...

'Açlık Oyunları' başlasın! Joe Biden'ın yemin töreninden stil raporu

Lady Gaga 'Capitol' sahnesinde

Lady Gaga 'Capitol' sahnesinde

Görkemden, ihtişamdan bahsedeceksek söze Lady Gaga'dan başkasıyla girmek olmaz. Gaga, elbette yine Gaga'lığını yaparak günün en dikkat çeken ismi oldu. Kendine has mürebbiye örgüsü, Schiaparelli imzalı kabarık kırmızı etekli konservatif elbisesi ve yakasındaki dev kuş broşuyla Açlık Oyunları'ndan bir sahneyi canlandırıyor gibiydi.

Lady Gaga'nın kostümü kimilerinin aklına Açlık Oyunları'ndan Effie Trinket'i getirirken, kimileri Jennifer Lawrence'ın canlandırdığı Katniss Everdeen'e benzetti. Yakasındaki kuş broşunun da bunda etkisi büyüktü. Seriyi izleyenler Katniss'in alaycı kuş broşunu düşünmeden edemedi.

Lady Gaga hangi mesajı vermek istedi?

Lady Gaga hangi mesajı vermek istedi?

Peki Lady Gaga'nın bu tercihi bilinçli miydi? Modayla ve psikolojiyle birazcık ilgiliyseniz, birazcık algı yönetimi biliyorsanız hiçbir stilin tesadüfen yaratılmadığını da bilirsiniz. Gaga'nın broşundan başlayacak olursak kuş sembolünün en basit haliyle özgürlüğü temsil ettiğini söyleyebiliriz.

'Capitol'e alaycı kuşla yürüyen Katniss, kardeşine ve halkına yapılanları, intikam duygusunu bu broşa bakarak hatırlıyor ve gücünü bu broştan alıyordu. Yani alaycı kuş, hafızayı, başkaldırıyı ve özgürlüğü temsil ediyordu. Bu küçücük bilgiyle Lady Gaga'nın ülkeye ve dünyaya verdiği mesajı size bırakıyor, yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Gelinin kayınvalidesinden beşi bir yerde...

Gelinin kayınvalidesinden beşi bir yerde...

Taze First Lady Jill Biden, mavi parıltılı ve kadife detaylı elbise ve pardesü takımı, aynı tonlarda ayakkabıları, elbisesinin yakasındaki inci işlemeleri ve transparan detayla geleneksel kayınvalide stilini beyaz saraya taşıdı. Her ne kadar renk tercihini çok pozitif, ayakkabılarını çok zarif bulsam da stili ofsayttı. "70 yaşına gelmiş kadın, ne giysin" diyenleriniz olacak ancak onlara Kraliçe Elizabeth'in yaşını ve ikonik stillerini hatırlatmak isterim.

Bu ne geleneksellik, bu ne lahana turşusu...

Bu ne geleneksellik, bu ne lahana turşusu...

ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Harris'le gurur duymakla birlikte stiliyle ilgili bazı endişelerimi dile getirmeden edemeyeceğim. Kamala, rüküşlükte First Lady'i bile geçerek petrol mavisi hiçbir numarası olmayan dümdüz bir takım tercih etti. İncili kolye-küpe takımı rüküşlükte kıyafetiyle yarışıyordu.

ill Biden ve Kamala Harris dürüstlük ve sadakat gibi pozitif mesajlar veren mavinin tonlarını seçerek akıllıca davransalar da siyasiler için oldukça geleneksel bir imajı sürdürmeleri bize aslında Beyaz Saray'da hiçbir şeyin değişmediği mesajını veriyor olabilir mi? 21. yüzyılda hâlâ yıkılamayan bu geleneksel kodlar, Biden ve Harris'in vaat ettikleri gelecekle çelişmiyor mu?

Jennifer Lopez divalığından ödün vermedi

Jennifer Lopez divalığından ödün vermedi

Yeter bu kadar siyaset, biraz güzel şeyler görelim gözümüz gönlümüz açılsın. O zaman J-Lo gelsin...

Günün en şık ismi: Jennifer Lopez

Günün en şık ismi: Jennifer Lopez

Jennifer Lopez'e birkaç saniye bakınca aklımda beliren kelimeleri sıralıyorum: Güzellik, şıklık, zarafet, zamansızlık, kalite, karizma... Böyle uzar gider. Elbette ki günün en şık ismi baştan ayağa Chanel'ler içinde Jennifer Lopez'di. Pantolon, gömlek ve pardesüden oluşan bir takım giymeyi tercih eden J-Lo, bir anda ortamın kalitesini birkaç level yükseltti. Saçı, makyajı ve takılarıyla da divalığından ödün vermedi. Özellikle saçları o kadar sağlıklı ve gür görünüyor ki ne yapıyorsa aynısından istiyorum.

Gönüllerin First Lady'si Michelle Obama

Gönüllerin First Lady'si Michelle Obama

Pek çok kişi Michelle Obama da tek renk bir kombin tercih etti. Sergio Hudson imzalı kombiniyle tonsürton nasıl yapılır dersi veren Michelle Obama, Jennifer Lopez faktörü olmasaydı günün en şık kadını olabilirdi. Yalnızca o saçlarına bir diyeceğim var; o saçlar öldü, biz onları gömdük sevgili Michelle.

Şimdi de 2-C sınıfından Amanda Gorman'ı sahneye alıyoruz...

Şimdi de 2-C sınıfından Amanda Gorman'ı sahneye alıyoruz...

22 yaşındaki ödüllü şair Amanda Gorman, kendisini 'ataları köleler olan sıska bir siyah kız' olarak nitelendirdiği “The Hill We Climb” şiiriyle herkesi duygulandırırdı. "Ataları köleler olan sıska kız"ımız törende Prada imzalı kombiniyle göz kamaştırdı. Topuzunun üzerine taktığı saç aksesuarıyla da uzun yıllar unutulmayacak ikonik bir görüntü yarattı.

Katy Perry hanımlar da buradaymış!

Katy Perry hanımlar da buradaymış!

Yemin töreninin akşamında havai fişekler eşliğinde 'Firework' şarkısını seslendiren Katy Perry, baştan ayağa Thom Browne imzalı bir kostüm tercih etti. Kostümü ilk bakışta hoşuma gitse de detaylara indikçe bazı ayrıntıları biraz gereksiz buldum. Yoruma açık bir kostüm. Her ne kadar esmer Katy'i özlesem de saç stilini çok beğendim. Makyajı da geceye uygun.

Terri Sewell Hanım, ne yapıyorsunuz?

Terri Sewell Hanım, ne yapıyorsunuz?

Temsilciler Meclisi Üyesi Terri Sewell, törende pembe maskesi, taşlı siperliği, nereden çıktığını anlamak için bir süre bakmanız gereken incileriyle dikkatleri üzerine çekti. Buna yorumsuz kalıp buraya bırakıyorum.
 

Yorumlarınız için müracaat:

duygu.bay@milliyet.com.tr
twitter.com/iamduygubay
instagram.com/iamduygubay

 

Bu makaleye ifade bırak