Beyrut patlamasının asıl nedeni ne olabilir?

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 4 Ağustos'ta yerel saatle 18:00 sularında şiddetli bir patlama meydana geldi. Yabancı basın patlamayı "Beyrut’taki Hiroşima" olarak niteledi. Çok doğruydu çünkü gelen görüntüler atom bombasını andırıyordu. Uzmanlar, gerçekleşen patlamanın atom bombasından 5 kat daha şiddetli olduğunu açıkladı. Patlamada 100’den fazla kişi hayatını kaybederken, 4 binden fazla kişi de yaralandı. Yetkililer, sayılıların artmasından endişe ediyor. Binlerce kişi hâlâ kayıp…

Beyrut patlamasının asıl nedeni ne olabilir?

2 bin 750 ton patlayıcı

2 bin 750 ton patlayıcı
Dünyanın en büyüleyici kentlerinden biri olan Beyrut, şiddetli bir patlamayla sarsıldı. Tüm kent toz bulutuyla kaplanırken, facianın ardından Beyrut’un hali içler acısıydı. Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, patlamaya, altı yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Kent facianın ardından harabeye dönerken, Lübnan'daki Kızılhaç Genel Müdürü George Kettani, “Her yerde yaralılar ve ölüler var” dedi, hastanelerin maksimum kapasite ile çalıştığını belirtirken, vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu.

Beyrut’un ticaret ve turizm merkezi

Beyrut’un ticaret ve turizm merkezi
Patlama tarihi Martyrs Meydanı yakınında gerçekleşti. Tarihi müzeler ve anıtlarla dolu bu bölge, Beyrut’un turizm ve ticaret açısından en gelişmiş yerlerinden biri. Şehrin simgelerinden Muhammed Al-Amin Camii ve hükümet binası ve Başbakanlık Konutu da patlamada oldukça zarar gördü. Görgü tanıkları, patlamanın gerçekleştiği 10 km’lik alandaki ev ve arabaların zarar gördüğünü açıkladı.

Binlerce kayıp var

Binlerce kayıp var
Yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Şu ana kadar göçük altından 100’den fazla kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Binlerce kişi hâlâ kayıp. Sağlık Bakanı Hamad Hassan, arama kurtarma çalışmalarının güçlükle ilerlediğini çünkü bölgeye elektrik sağlanamadığını belirtti. Patlama nedeniyle 6 Türk vatandaşının yaralı olduğu ancak durumlarının iyi olduğu bildirildi. Tüm dünyadan Beyrut’a yardım gönderildi.

Peki patlama neden gerçekleşti?

Peki patlama neden gerçekleşti?

Patlamanın hemen ardından çelişkili raporlar gelmeye başladı. Yangının ilk olarak liman bölgesi yakınında havai fişek deposundan çıktığı öne sürüldü, daha sonra altı yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığı bildirildi. ABD’li üst düzey yetkililer ve diplomatlar patlamayı ‘saldırı’ olarak niteledi. Lübnanlı yetkililer ise bu nitelemeye karşı ‘endişelerini’ dile getirdi. Lübnan Genel Güvenlik Şefi, yıllar önce kaça yollarla gönderilmeye çalışılan patlayıcı maddelere el konulduğunu ve bunların Beyrut'un alışveriş ve gece hayatı merkezinden sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bir yere depolandığını söyledi. Depo alanının 2014’ten beri şehrin göbeğinde durduğu açıklandı.Ancak uzmanlar, patlamanın amonyum nitrattan ‘daha fazlasından’ kaynaklanabileceği konusunda uyarılarını yineledi. CNN International’ın haberine göre, ABD hükümetinde yıllarca görev yapmış patlayıcı uzmanı Anthony May, söz konusu patlamadan sonra ortaya çıkan rengin, başka bileşenlerin de işin içerisinde olması sonucu oluşabileceğini ifade etti. Ve Ortadoğu'da geniş deneyime sahip eski bir CIA operatörü olan Robert Baer, "O turuncu top (ateş) askeri sınıf patlayıcılar sonucu oluşmuş olabilir” dedi.

Komplo teorileri...

Komplo teorileri...
Bu görüşler, komplo teorisyenlerini de harekete geçirdi. O kadar yıl şehrin göbeğinde neden tonlarca patlayıcı özellikli maddeyi sakladılar? Bu maddeler neden imha edilmedi veya daha önce başka bir alana taşınmadı? Beyrut’un en işlek bölgesinde böyle bir depolama alanının varlığından herkes haberdar mıydı? Yoksa bunlar ‘dış güçler’in bir oyunu muydu? Bunları göreceğiz. Ancak Twitter’da Varcharian isimli bir kullanıcının tweet’ini sizlerle paylaşmak isterim. “Ortadoğu hakikaten acayip bir yer. Hiçbir şey olmasa bile kendi kendine patlıyor!

Amonyum nitrat nedir?

Amonyum nitrat nedir?

Amonyum nitrat, kimyasal bir bileşen olmasının yanı sıra halk arasında da yakinen tanınan maddelerden birisidir. Tarımla uğraşan kesimin gübreleme amacıyla kullandığı amonyum nitrat, aynı zamanda çok güçlü bir patlayıcı etkiye de sahiptir.

 

Bu makaleye ifade bırak