Geri Dön
Bilgi RehberiBRENT PETROL 100 doların altına geriledi! 7 Temmuz Brent petrolün varil fiyatı ne kadar?

BRENT PETROL 100 doların altına geriledi! 7 Temmuz Brent petrolün varil fiyatı ne kadar?

Brent petrol fiyatları hafta başından bu yana düşüşünü sürdürüyor. Gün içerisinde zaman zaman yukarı yönlü seyirler izlesede dünya genelinde artan resesyon beklentisi nedeniyle 103 dolar seviyesine kadar gerileyen Brent petrol uzun bir aranın ardından dün akşam saatlerinde 100 doların altına geriledi. Brent petrolde yaşanan sert düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşurken Mazot ve Benzinin litre fiyatlarında büyük indirimler bekleniyor. Peki Brent petrol kaç dolardan işlem görüyor?

BRENT PETROL 100 doların altına geriledi! 7 Temmuz Brent petrolün varil fiyatı ne kadar?

Brent petrol fiyatları Salı akşam saatlerinde % 10'dan fazla değer kaybederek 113 dolar seviyesinden 103 dolar seviyesine çekilmişti. Çarşamba akşam saatlerinde düşüş trendine bir yenisini ekleyen Brent petrol fiyatları uzun bir aranın ardından 100 doların altına geriledi. 97 dolar seviyesine kadar çekilen Brent petrolde yaşanan sert düşüşün ardından petrol fiyatlarında sert düşüşün yaşanması bekleniyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere mazot fiyatlarında 2 lira 10 kuruş Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere 1.86 kuruş benzine indirim beklentisi oluştu. Henüz indirim oranları netlik kazanmazken rakamlar netleştiğinde haberimiz güncellenecektir. 

BRENT PETROL FİYATI NE KADAR?

Brent Petrol küresel piyasalarda 100,64 dolar seviyesinde işlem görüyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından "Brent Goose" ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

BİR VARİL BRENT PETROL'DEN NE KADAR YAKIT ÇIKARILIR?

SPK'nın internet sitesinde yer alan verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

GALON NEDİR KAÇ LİTRE EDER?

Galon, başta Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika olmak üzere bazı ülkelerde kullanılan bir hacim ölçü birimi. İngiltere kökenli bir birim olan galonun birkaç farklı ölçüsü vardır. Başlıca galon dönüşümleri şu şekildedir:

1 İngiliz galonu = 1,20095 ABD (sıvı) galonu
1 ABD (sıvı) galonu = 0,832674 İngiliz galonu

İngiliz galonu

İmparatorluk galonu olarak da bilinir. "Sıvı" ve "kuru" ayrımı yoktur.

1 galon = 4,54609 litre

ABD galonu

kuru galon = 268,8025 inç3 = 4,40488377086 litre

sıvı galon = 231 inç3 = 3,785411784 litre