Dewamke ne demek? Nereden çıktı dewamke?

Ah sosyal medya ah… Yaşamımıza çok şey kattı. İyisiyle kötüsüyle bizleri etkiliyor. Yeni kelimeleri ister istemez kullanmaya başlıyoruz. Onlardan birisi de Dewamke. Son zamanlarda çok fazla gördüğümüz Dewamke hakkında çok kişinin bilgisi yok. Peki, Dewamke ne demek? Dewamke ne anlama geliyor? İşte cevabı.

Dewamke ne demek? Nereden çıktı dewamke?

Dewamke ne demek?

Son zamanlarda sosyal medyada bir kelimeyi çok sık görüyoruz. O kelime de Dewamke. “Dewamke ne demek?” diye de internette çok fazla aratılıyor. Dewamke kelimesi “Devam et” anlamına geliyor. Devamke Türk Dil Kurumu'nda yer alan Türkçe bir kelime değildir.  Hatta hiçbir dilde yer alan bir ifade değildir.

Nereden çıktı Devamke?

Kürtçe konuşanların genellikle, Türkçe ifadeleri Kürt diline göre şekillendirerek ifade etmesiyle oluşan bir kelimedir. "Devam" kelimesi bilindiği gibi Türkçe olan, "Sürdürmek" anlamında kullanılan bir kelimedir. Aynı zamanda, sürdürülen bir işin aynı şekilde sürdürülmesi için talimat verildiğinde de kullanılan bir kelimedir. Aynı şekilde Kürtçe'de de bu ifadeyi kullananlar, Kürt dilinde bazı kelimelerin sonuna gelen, -ke ekini getirerek "Devamke" şeklinde kullanıyor. Yani özetle "Devamke" kelimesinin anlamı Kürtçe'de "Devam Et" demektir

 

Bu makaleye ifade bırak