Dünyaya bir Fran Lebowitz daha gelir mi?

Bu ara oldukça merak sardığımız Fran Lebowitz, ABD'li bir yazar ve konuşmacı. Olaylara yaptığı yorumlarıyla insanı hem eğlendiriyor hem de farklı bir bakış açısı kazandırıyor...

Dünyaya bir Fran Lebowitz daha gelir mi?

Yorumları enteresan

Bu ara oldukça merak sardığımız Fran Lebowitz, ABD'li bir yazar ve konuşmacı. 1950 yılında doğmuş fakat asla sıradan bir yazar değil. Olaylara yaptığı yorumlarıyla insanı hem eğlendiriyor hem de farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bence farkındalığın dik alasını yaşıyor. New York hayatını ve toplumda karşılaştığı sorunları müthiş bir mizahla anlatan 'Fran Lebowitz: Bir Yazarı Portresi' isimli belgeselini mutlaka izlemelisiniz. Şu ara dijital video platformlarında yayında, sakın kaçırmayın...

 

 

Liseden atılmış

Peki Fran Lebowitz kimdir? Okuduğu liseden atıldıktan sonra 20 yaşında New York’a teyzesinin yanına taşınıyor ve geçimini temizlik, taksi şoförü gibi işlerde çalışarak sağlıyor. İlk okuma merakını ise televizyonda görüp etkilendiği yazar James Baldwin sayesinde kazanıyor. Telefon, tablet, bilgisayar, daktilo kullanmıyor. İlk kitabını ise 1978 yılında yazmış. Bazı eleştirmenler, keskin zekasından dolayı ona Dorothy Parker benzetmesi bile yapmışlar.

 

 

Kitapları evine sığdıramıyor

Yazarın, dış görünümündeki sert duruşunun altındaki esprileri duyunca ön yargının yine sizi rehin aldığını anlayacaksınız. İzledikten sonra keyifli bir “Oh!” çekip dünyaya kolay kolay bir Fran daha gelmeyeceğini düşüneceksiniz. Alaycı tavırla yapılan yorumlar ancak bu kadar eğlendirebilirdi. Kuralları yıkmanın verdiği o müthiş neşeyi keşfetmiş ve hiç kimseden çekinmeden düşüncelerini özgürce ifade etmeye devam etmiş Fran. İzlemek ile bakmanın ayrımını çok iyi tecrübe edinmiş. 70 yıllık serüveni dinlediğinizde yaşanılan zorluklara gülümseyerek el sallayıp yolunuza devam etmeyi öğrenmiş olacaksınız.

İşin aslı ise yorumlarında ne kadar alaycı tavır kullansa da bir o kadar da gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Tam bir kitap kurdu aynı zamanda. Evine kitaplarını sığdıramamasından yakınıyor, o derece bir kitap kurdu anlayacağınız. Teknolojinin T’sine bile gardını almış olan yazar şu sıralar sosyal medyada bir hayli konuşuluyor.

 

Bu makaleye ifade bırak