Geri Dön
Gayrimenkul Haberleri7 Yıldızlı The İstanbul Edition Kapılarını Açtı!

7 Yıldızlı The İstanbul Edition Kapılarını Açtı!

Palmali Grup tarafından 93 milyon TL'ye TMSF'den ihaleyle alınan eski HSBC binası İstanbul'un en lüks otellerinden biri oldu.

"The İstanbul Edition" 75 milyon dolarlık yatırım ile kapılarını misafirlerine açtı. 7 yıldızlı konfor konseptiyle açılan otelde, 400 metrekarelik Penthouse dairesi, ESPA SPA Merkezi, Cipriani Restoranı, Gold Bar ve Billionaire Gece Kulübü dikkat çekiyor. İlk konuklarını ağırlamaya başlayan otel, açılışı için ise büyük bir parti düzenleyecek.

2000 yılı Türkiye için ekonomik krizin yaşandığı, bankalara devlet tarafından teker teker el konulan yıl oldu. İşte bu furya içinde TMSF tarafından el konulan bankalardan biri de Demirbank'tı... Bankanın borcuna karşılık, Levent'teki yönetim binası da TMSF'ye geçti. Bina HSBC tarafından 2004 yılına kadar kullanıldı. 2007 yılında ise TMSF ihale ile Büyükdere Caddesi'ndeki 19 katlı binayı (8'i yer altında 11'i yer üstünde) ihaleyle satışa çıkardı. İhaleyi, dünyanın en büyük 5 armatör şirketi arasında yer alan Palmali Holding, 93 milyon TL bedel ile kazandı.

Otelin yapımı için dünyanın en iyi şirketleriyle anlaşıldı

İhalenin Palmali Holding tarafından alınmasından sonra, binanın otel yapılmasına karar verildi. 3 yıl içinde planlar yapıldı, projeler hazırlandı ve dünyanın önde gelen firmaları ile anlaşıldı. Bu süreci Palmali Grup İnşaat ve Turizm'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Kerem Tümay şöyle anlatıyor: "Projeye karar verildikten sonra dünyanın en iyi gruplarıyla görüşmelere başlandı. Bu kapsamda otelcilik konusunda dünyanın başta gelen şirketlerinden biri olan Marriott grubun yeni ‘The Edition' serisi ile anlaştık. The Edition markası, Marriott Grup ve Ian Schrager birleşmesinden doğdu. Bu noktada Marriott Grubun Bvlgari, Ritz Carlton gibi dünyanın önemli markaların da sahibi olduğunu belirtmemiz gerekir. Restoranda ise yine dünyanın en iyi 3 restorantından biri olan Cipriani ile el sıkıştık. Gece kulübü konusunda ise herkesin bildiği Billionaire adres olarak bizi seçti. SPA konusunda da yine en iyilerden ESPA ile anlaştık. Sonuçta dünyanın ilk üçünde yer alan şirketleri ile anlaşarak çalışmalara başladık. Şu an misafirlerimizi kabul etmeye başladık. Açılışımız ise bir kaç ay içinde büyük bir partiyle yapılacak."

Ofis olarak tasarlanmış bir bina özel bir otele dönüştü

Kerem Tümay, yapılan çalışmalarda kullanılan tüm malzemelerin özel olduğunu vurguluyor: "Eğer bu binayı sıfırdan yapsaydık çok daha çabuk, kolay ve daha az masraflı olurdu. Sonuçta ofis olarak tasarlanmış bir binayı otel haline getirdik. Hem de özel bir otel oldu." Kerem Tümay'ın başka bir özelliği ise binanın mimarı Haluk Tümay'ın oğlu olması. Kerem Tümay, babasının binanın otel haline getirilmesi çalışmasında görev aldığını söyledi: "Babam binanın mimarı. Bu projede de binanın mimarisini kendi yaptı. Böylece mimar açısından da binanın ana mimari yapısı korunmuş oldu."

Mermerler İtalya'dan getirildi


Tümay, çalışmaların yaklaşık 3 yıl sürdüğünü söylüyor: "Otel hizmetleri, SPA, restoran ve gece kulübü alanlarında dünyanın en iyileriyle anlaştık. Onların belirlediği standartlarda restorasyon çalışmaları başladı. Örneğin otelin dizaynında çok özel doğal mermer kullanıldı. Bu mermer İtalya'dan geliyor ve sadece bir maden ocağından gelen mermerler kullanıldı. Doğal rengi ve deseni başka hiçbir yerin inşasında kullanılmadı. Televizyonlar da çok özel. Bang&Olufsen'in en son geliştirmiş olduğu özel LED teknolojisi serisini tercih ettik."

Otel için özel koku üretildi


Otele girildiğinde, koku hemen dikkatinizi çekiyor. Tümay bunu şöyle açıklıyor: "Otelde kokudan, sabuna, banyo küründen tablolara kadar her şey özel. Bu koku Edition için özel olarak üretilmiş bir koku. Dünyanın başka bir yerinde sadece başka bir Edition otelde bulabilirsiniz. Sabunlar ve banyo kürleri de aynı şekilde. Tablolar ise genç ressamların çalışmaları. Otelin design konsepti Ian Schrager tarafından oluşturuldu, iç mimari çalışmalar Ian Schrager ve ekibi tarafından yapıldı."

Boğaz'ı gören Penthouse'un geceliği 7 bin 500 Euro


80 suitten oluşan otelde 3 farklı oda tipi bulunuyor. Bunların ilki kral dairesi olarak bilinen Penthouse. 400 metrekarelik oda Boğaz manzarasına sahip. Gecelik konaklama ücreti 7 bin 500 Euro olan odanın mimarisi de çok özel. Örneğin Bang & Olufsen'in 60 inch'lik LED ekran televizyonu bulunuyor. Bu televizyonun fiyatı 60 bin Euro. Yani inch başına bin Euro... İçerideki mobilyalar ise İtalya'dan ithal. Banyo da özel dizayn. Hatta banyo camında özel bir teknoloji var. Banyonun duvarları da cam ve İstanbul manzarası hakim. Ama bu manzarayı görmek istemezseniz özel yapılmış camı devreye sokuyorsunuz. Bir düğmeye bastığınızda cam buğulaşıyor. Bunu ise camın içindeki likit kristaller sağlıyor. Elektriğin gelmesi ile bu kristaller genleşiyor ve camların buğulaşmasını sağlıyor. İki bölümden oluşan Penthouse odanın hemen yanında başka bir oda daha bulunuyor. Bu oda ise çocukların ya da korumaların kalması için özel olarak dizayn edilmiş durumda.

3 katlı SPA'da kar odası da var

Kerem Tümay, özellikle SPA hizmetinde çok iddialı olduklarını söylüyor: "SPA hizmetini dünyanın en iyi üç markasından biri olan ESPA verecek. SPA bölümümüz 3 kattan oluşuyor. Kişiye özel odalarımız bulunuyor. ESPA'nın kendi özel ürünleri kullanılıyor. Manikür- pedikür hizmetinin verildiği alan çok iddialı. Çünkü manikür ve pedikür anlayışını dünyada ilk kez bir bakım terapisine dönüştüren Bastian Gonzalez kendi ürünlerini kullandığı studio ile SPA merkezimizde yer aldı. Spor bölümünde son teknolojiye sahip cihazlar kullanılıyor. Türk hamamıyla birlikte, sauna ve buhar banyosu da var. Sauna ya da buhar banyosuna girenler ardından kar odasına geçecek. Kar odası İstanbul'daki ilk uygulama diyebiliriz. Buranın dizayn çalışması Hba Design tarafından yapıldı. Örneğin zemin özel bakır dövme ve İngiltere'den getirildi. ESPA'nın yıllık üyeliği ise 4 bin Dolar."

Cipriani restoranı dünyada ilk üç arasında

The İstanbul Edition'un restorantı ise Cipriani. 1931 yılında Venedik'te açıldıktan sonra New York'ta Soho'ya açtığı şube ile dünyada dikkatleri çeken Cipriani şimdi Büyükdere Caddesi'nde. İstanbul, Cipriani'nin sekizinci adresi oldu. 180 kişinin hizmet alacağı restorantın makarnaları İtalya'dan özel olarak geliyor. Tümay bu restoranın özelliğini onların sloganı ile açıklıyor: "Basit ama lüks." Cipriani'nin mönüsünde 2 ürün ön plana çıkıyor. İkisi de Cipriani Ailesi'nin buluşu olan karpaçyo (carpaccio) ve Bellini. Bellini bir içki, Cipriani'nin özel içkisi. Beyaz şeftali püresinin özel Prosecco köpüklü şarabıyla karıştırılmasıyla yapılıyor.
Ücreti ise 28 TL.

75 milyon dolar yatırım yapıldı

Kerem Tümay otelin yapımı için 75 milyon dolarlık yatırım yapıldığını anlatıyor: "Amacımız insanların kafalarındaki ‘otel' kavramını değiştirmek. Hedefimiz İstanbulluların da yararlanacağı bir kompleks yaratmaktı. Edition bu anlamda Avrupa'daki ilk anlaşmasını bizimle yaptı. Bizden sonraki anlaşması ise Barselona oldu. Örneğin misafirimiz öğlene kadar ESPA'da kalacak. Sonra Cipriani'ye giderek yemeğini yiyecek. Sonra odasında dinlenecek. İş görüşmelerini özel tasarladığımız toplantı salonlarında yapacak. Oradan Gold Bar'a geçecek. Akşam ise gece kulübünde stresini atacak. 24 saat yaşanacak bir yer tasarladık."

Dekorasyonda açık ve koyu renk kullanıldı

Otelin dikkat çeken bir başka odası binanın en üst katındaki 100 metrekarelik Crown Suit. Gecelik ücreti 3 bin Euro. Otelin standart odaları ise 45- 70 metrekare arasında değişiyor. Odaların dizaynı açık ve koyu renk olarak iki farklı şekilde yapılmış. Kerem Tümay bu durumu şöyle açıklıyor: "Koyu renk ağırlığı, açık renk ise sportifliği simgeliyor. İsteyen istediği odayı seçebilecek." Her odada standart olarak konaklayanlara viski (Chivas Regal), tekila (Olmeca) ve Rus votkası ikram ediliyor. Standart odaların gecelik ücreti ise 350 Euro'dan başlıyor. Tümay, kapılarını yeni açtıkları için misafirleri fiyat açısından süprizlerle karşılayacaklarına dikkat çekiyor.

Billionaire Nisan'da açılıyor

The İstanbul Edition'da dikkat çeken başka bir marka ise Billionaire. Ancak açılışı Nisan ayında yapılacak. Kerem Tümay, Billionaire için şu bilgileri veriyor: "Sardunya'daki kulüp dünyada ikinci adres olarak bizi seçti. Flavio Briatore tarafından yaratılan marka Nisan ayında faaliyete geçecek. Beppe Riboli tarafından özel olarak dizayn edildi. İstanbul'da gece hayatının önemli adreslerinden biri olacak."

İBB Sözcüsü iddiaları doğruladı: Yurt dışından gelişmeleri takip etmek zor değil
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
İstanbul'da İETT çalışmadı, ekranlar iptal yazısıyla doldu
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!