Geri Dön
Püf NoktalarıBanyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Ev temizliğinin en zorlu kısımlarından birini banyo temizleme işi oluşturur. Birçok bakteri ve mikrobun adeta yaşam alanı olan banyolarımız, oldukça özenli ve detaylı temizlenmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Evde temizlenmesi gereken odalardan biri olarak düşünebileceğimiz banyolar, diğer tüm odalardan daha hızlı kirlenebiliyor ve dağınık görünebiliyor. Aynı zamanda banyolar, rutubet ve nem dolayısıyla mikroplar ile bakterilerin en sevdiği alanlardan biri olarak gösterilebilir. Peki bu denli fazla mikrop ve bakterinin yaşadığı bu alanı nasıl temizlemek gerekiyor? Özellikle detaylı olarak temizlenmesi gereken bölgeler nerelerdir? Eğer siz de sadece elinize aldığınız bir tel ya da sünger yardımıyla lavaboyu ovan, yerleri silen ya da küveti temizleyen kişiler arasındaysanız banyo temizleme işinizde özen gösterilmesi gereken bakteri alanlarını gözden kaçırıyorsunuz demektir.

Haftada bir kez duş perdenizi yıkayın

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Banyo temizliği sırasında genellikle akla gelmeyen eşyalar arasında duş perdeleri yer alıyor Duş alırken duş perdelerinin de yıkandığı düşünülerek genellikle bu perdeleri temizleme ihtiyacı duyulmuyor. Halbuki banyonuzda yer alan duş perdesi birçok bakterinin toplandığı alan olarak gösterilebilir. Elinize alacağınız deterjanlı bir sünger yardımıyla perdelerinizi silebilirsiniz. Temizlik için ayıracak çok vaktiniz yoksa duş perdelerinizi haftada bir gün çamaşır makinesine atabilir ve böylece bu alanda oluşan bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Banyo temizleme sırasında diş fırçalığınıza dikkat edin

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Evinizde en fazla mikrobun yer aldığı üçüncü alanın diş fırçalığınız olduğunu biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. Diş fırçalığınız en fazla özen göstermeniz gereken yerlerin başında geliyor. Diş fırçalığınızı sıcak suda bekletebilir ya da sabunla temizleyebilirsiniz. Bunların haricinde diş fırçalığınızı bulaşık makinesine koyabilir ya da sirke ile de temizleyebilirsiniz.

Kapı kollarını temizlemeyi unutmayın

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Bilindiği üzere mikroplar çok kolay bir şekilde elden ele bulaşabilen canlılardır. Dolayısıyla evinizin en fazla mikrop barındıran yerlerinden biri de kapı kollarıdır. Özellikle de banyoda yer alan kapı kolları, mikropların adeta yaşam alanıdır. Kapı kollarınızı silerek ya da temizlik sprayleri kullanarak çok hızlı ve pratik bir şekilde temiz tutabilirsiniz.

Elektrik düğmelerini silin

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Tıpkı kapı kollarında olduğu gibi elektrik düğmeleri de mikropların yaşam alanıdır. Kapı kollarını temizlediğiniz gibi elektrik düğmelerini de temizleyebilirsiniz.

Klozet arkasını gözden kaçırmayın

Banyonuzda Tahmin Ettiğinizden Daha Kirli Yerler

Genellikle klozet arkaları gözden kaçan yerlerdir. Fakat bu alanlar bakterilerin tekrar toplandığı ve ürediği alanlar olarak gösterilebilir. Bu alanda yapacağınız temizlikle bakterilerin tekrar geri gelmesini geciktirebilirsiniz. Herhangi bir temizlik deterjanına batırdığınız fırça yardımıyla bu alanları fırçalayabilir ve mikroplardan kurtulabilirsiniz.