Geri Dön
DekorasyonCehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

Cehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

Cehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

1253 ile 1278 yılları arasında Çek Cumhuriyeti sınırları üzerinde inşa edilen Houska kalesi, yıkılan kale surları dışında günümüze kadar varlığını korumayı başarmış bir yapı. Gotik mimari örnekleri ile süslü olan şato, karanlık ve kasvetli havası ile adeta korku filmi setlerini andırıyor.Yerel adı Hrad Houska olan kale, Blatçe bölgesinde bulunuyor. Uçurumun üzerinde konumlandırılan tarihi yapı sırf bu özelliği ile bile korkunç görünmeyi başarıyor. İçinde yaşayan herhangi biri olmayan yapının inşa edilmesi sebebi ise hayli ilginç. Yerel efsaneye göre şeytanları tuzağa düşürmek için oluşturulan bina, dibi gözükmeyen bir deliğin üzerinde duruyor.

Almanlar İçinde Deneyler Yaptı!

Cehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

Çek dağında "cehenneme açılan kapı" olarak dillendirilen devasa kale, şeytanların ve düşmanların yeraltı dünyasına hapsolması ve insanlık alemini rahatsız etmemesi gibi amaçlarla yapılmış. 1999 yılında halka açılan görkemli bina dünyanın en iyi korunmuş kalelerinden biri olarak biliniyor. 13'üncü yüzyılda Bohemya hükümdarı Ottokar'ın yönetim merkezi sıfatıyla yapımına başlanmış olan yapı daha sonra ise aristokrasinin eline geçmiş.

Cehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

1500'lü yıllarda Rönesans modifikasyonları ile süslenen ve onarılan kale bugün bakıldığında özelliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş görünüyor. Kale, 1800'lü yıllarda Prenses tarafından satın alınmış, İkinci Dünya Savaşı sırasında ise Almanlar tarafından esir alınarak içerisinde farklı deneyler yapılmış.

Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri

Cehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

Gotik bir şapel, geç dönem gotik tablolara sahip olan devasa bir yeşil oda ile şövalyenin çizim odası diye adlandırılan bir alan şatoda dikkat çeken detayları oluşturuyor. Büyüleyici aynı zamanda korkutucu olan kaleyi gezerken cehenneme giden kapı boyunca yer alan kiliseyi, binanın duvarlarını süsleyen ve müthiş bir görsellik katan gotik freskleri ve duvar resimlerini incelemeyi unutmayın.Houska kalesinin şapel kısmı kocaman bir delik olarak adlandırılan bir çukur üzerinde duruyor. Cehennem geçidi olduğu iddia edilen delik çevresinde hayvanımsı insan görüntülerine ve kanatlı yaratıklara rastlandığı iddia ediliyor. Efsaneye göre şatoda inşaatın başladığı ilk zamanlarda mahkumların kuyuya yaklaştırıldığında çığlık attıkları ve bembeyaz saçlar ve yaşlı bir görünümle kuyudan çıktıkları söyleniyor.

Araba kiralayarak kaleye kolayca ulaşabilirsiniz

Cehenneme Açılan Kapı: Houska Kalesi

Gizemli ve büyüleyici görselliği ile her seyahat severin merakını çeken kale, Prag'ın 47 km kuzeyinde yer alıyor ve bu yöne otobüsler seyrek olarak gidiyor. Houska kalesini görmek istiyorsanız en iyi yol araba kiralamak ve bu muhteşem gizemi yakından keşfetmek oluyor. Kırsal alandan geçerek kalenin yanındaki otoparka arabanızı park edebilirsiniz. Eğimli araziden yukarı doğru tırmandığınızda ise karşınızda tüm ihtişamı ile Houska kalesini bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler