Geri Dön
Püf NoktalarıÇöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Temizlik ve hijyen, sağlıklı yaşamak için hepimizin büyük önem verdiği bir konudur. En özel yaşam alanımız olan evlerimizde steril bir ortam yaratmak ve mis gibi kokmasını sağlamak adına, çeşitli temizlik ürünleri kullanırız. Yatak odası, salon, oturma odası, çocuk odası, banyo derken sıra mutfağa geldiğinde; her yerini titizlikle dezenfekte etmemize rağmen, kısa bir süre sonra burnumuza oldukça sinir bozucu ve ağır bir çöp kokusu gelebilir.

Mutfaktaki kötü kokuların gizli kahramanı!

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir

Pratik olması açısından tezgahlarımızın üzerine kapaklı çöp kovaları koyarız ya da tezgahın altındaki dolabın içine yerleştiririz. Ancak çöplüklerin ne kapalı olması ne de dolap içinde olması, ortama kötü koku yayılmasını engellemeye yetmez. Ancak mutfaktaki kötü kokuların gizli kahramanını etkisiz hale getirmek sandığınızdan daha kolay!

Eviniz ve mutfağınız çiçek gibi koksun istemez misiniz?

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir

Uzun vakit ve emek harcayarak yaptığımız temizliğin kalıcı olmasını isteriz. O zaman çöp atma alışkanlığımızı düzelterek çöp kokusu kabusuna hemen son verelim.

  • Çöp kovasını açık alana koyalım: Çöp kovasını, balkon gibi hava alan bir alana yerleştirmeniz doğru olur.
  • Evsel atıklarımızı ayıralım: Kağıt, karton, pamuk, mendil gibi evsel atıklar ile mutfağa ait olan yiyecek atıkların çöplerini ayırmalısınız.

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir

  • Çöplerimizi sulu bırakmayalım: Çay çöpü veya soyduğunuz meyve, sebze ve yiyeceklerin çöpünü süzgeç içine koyarsanız, fazla suyu süzülecektir.
  • Çöp poşeti kullanalım: Pazar poşetleri ince ve delik olabilir. Sızıntı yapan ve hava alan bu poşetler yerine çöp poşeti kullanmanız daha faydalı olacaktır,
  • Çöpleri sık periyotlarda değiştirelim: Çöplerin birikmesini beklemeyin. Haftada 1-2 kez çöplerinizi evinizden uzaklaştırmalısınız.

Kötü kokuları gideren en etkili yöntemler

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir

  • Karbonat: İyice temizlediğiniz çöp kovasının tabanına 1 paket kabartma tozunu ya da 1 yemek kaşığı yemek sodasını serpiştirin. Kısa sürede çirkin kokuların emilerek hapsolduğunu göreceksiniz.
  • Sirke: Üzüm ya da elma sirkesi kullanarak 2 su bardağı suya 1 çay bardağı sirke ilave ederek yıkarsanız çöp kovasındaki mikroplar yok olacak ve kötü kokudan eser kalmayacak.
  • Çamaşır suyu: Bir çoğumuzun çöp kokusu giderme yöntemi olarak ilk tercihi, kimyasal içerikli olmasına karşın kloraktır. Az miktarda çamaşır suyunu sulandırarak dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Bitkisel Yağlar: Lavanta, melisa, menekşe, limon, portakal, okaliptüs, nane gibi yağlar evinize ferahlık ve hoş kokular verir. Kötü kokuları çekip yok eden bu doğal yöntem ile bir pamuk parçasına istediğiniz kokudan bir kaç damla damlatarak, çöp kovasının tabanına yerleştirmeniz yetecektir.

Mis gibi kokan temizliğin keyfini çıkarın!

Çöp Kutusundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir

Evinizde kolaylıkla alışkanlık haline getireceğiniz birkaç pratik yöntem ve uygulayacağınız önemli püf noktaları ile mutfağınızı kaplayan kötü kokulardan bir çırpıda kurtulabilirsiniz. Geriye mis gibi havayı solumanın keyfi kalır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler