Geri Dön
DekorasyonSalonda çocuklara özel bir alan nasıl yapılır?

Salonda çocuklara özel bir alan nasıl yapılır?

İş, okul veya bakıcı ile geçen uzun bir günün ardından, tüm aile salonda buluşur. Çocuklarla yaşanamayan anları telafi etmek için onların odasına girerseniz kısıtlı akşam vaktini eşinizi görmeden geçirmek zorunda kalabilirsiniz. İyisi mi, salonda hep beraber vakit geçirebileceğiniz bir köşe yaratın…

Salonda çocuklara özel bir alan nasıl yapılır?

İster küçük ister geniş bir salonunuz olsun, çocuklara yer ayırmanız önemlidir. Siz bu alanı yaratmasanız da onlar kendi odaları yerine zaten salonda sizinle oynamayı severler. Çünkü aileyle birlikte olmak isterler. Ergenlik döneminde onları odasından zor çıkaracağınızı da göz önünde bulundurun ve birlikte olduğunuz yılların tadını çıkarın. Bu nedenle, odalarına birçok kez gidip gelmekten kaçınmak için bir oyuncak depolama alanı sağlamakla işe başlayabilirsiniz.

Genellikle bebeğinizin doğduğu ilk yıl oturma odası daha çok çocuk odasına benzer… Oyun matı, oyun halısı, anne kucağı vs…  Biraz büyüdükten sonra işler biraz kontrol altına alınabilir. Oyuncaklarını koyabilecekleri güzel hasır sepetler alabilir veya birkaç raf takabilirsiniz.

Salonda çocuklara adanmış bir alan yaratmak için yaşlarına, ilgi merkezlerine, alanın büyüklüğüne göre farklı imkânlar var... Örneğin küçük koltuklar, sedirler, minderlerle bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Bir köşeye çadır da kurabilirsiniz. Çocuk kitaplarını koymak için onların boyuna uygun bir kitaplık yapabilirsiniz.

Aktiviteler için küçük sandalyeli küçük bir masa kurabilirsiniz. Çocuklar burada sizinle resim yapabilir, hamur oynayabilir ve yaratıcılığını geliştirebilir.

En önemli şey, çocuklarınızın oyuncakları sizden yardım almadan alıp saklayabilmeleri için uygun bir saklama alanı sağlamaktır. Farklı saklama çözümleri mevcut: oyuncak kutusu sandığı, el arabası ve sepetler... Çoklu çekmeceli olanlar sayesinde, oyuncakları ve oyunları kategoriye göre saklayabilir ve böylece onları kolayca bulabilirsiniz. Küçükler için üzerine çıkartma yapıştırabilirsiniz. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, oyun alanında konfor sağlamak ve alt kattaki komşular için gürültüyü azaltmak için halı da döşemelisiniz. İyi eğlenceler!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler