Geri Dön
DekorasyonEstetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Banyolar her evde bulunmasına ve en temel ihtiyaçlarımıza yanıt vermelerine karşın, kendi içlerinde inanılmaz denecek kadar farklı örnekleri ve tasarımları bulunan mekânlardır. İlk bakışta her banyoda aynı temel donatıların bulunduğunu ve bunların kalitesi dışında pek de bir farklılığın olasılı olmadığını düşünebilirsiniz. Oysa durum hiç de böyle değildir. Tıpkı bir oturma odası, yatak odası ya da mutfak gibi, banyolar da estetiğin, lüksün ve tasarımın odak noktası, detaylı bir dekorasyon çalışmasının konusu olabilirler. Ve bir banyo dekorasyonunda yıldız bir parça seçmek gerekirse, bu parça hiç şüphesiz küvet olur. Sıradan ve basit duş teknelerinden devasa boyutlardaki jakuzilere kadar oldukça farklı çeşitleri bulunan küvetler, sayısız modelde ve renkte üretiliyorlar. Ancak küvetlerin son dönemde tekrar yaygın hale gelen bir alt kategorisi var ki, bulundukları banyoyu gerçekten görülmeye değer bir niteliğe kavuşturuyor bu kategorideki ürünler. Evet, doğru tahmin ettiniz, bağımsız küvetlerden veya zaman zaman kullanıldığı ismiyle söyleyecek olursak ayaklı küvetlerden söz ediyoruz. Eski ve yeni pek çok filmden aşina olduğumuz, kimi zaman dergilerde ve kataloglarda görüp özendiğimiz, belki de hayalini kurduğumuz bu bağımsız küvetler, giderek daha yaygın hale geliyor ve buna paralel olarak da daha ulaşılabilir oluyorlar.

Sarsıcı bir kontrast, etkileyici bir tasarım

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Teal Antique Crackle Metro Tiles Walls and Floors Ltd

İki farklı tondaki turkuaz fayansların asimetrik döşendiği duvarla yeni nesil ahşap desenli uzun yer karolarının iddialı bir kontrastla ilk bakışta aklınızı çeldiği bu banyoda, bunları bile gölgede bırakan ana unsur ise elbette bakır renkli ayaklı küvet. Hemen baş tarafında pirinç bir sehpa üzerindeki canlı bitkilerin eşlik ettiği küvetin yine koyu bir bakır tonundaki bataryası ve duş başlığı da manzarayı mükemmel biçimde tamamlıyor.

Yaratıcılık sınır tanımaz

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Jo Downs

Adeta bir sandalı andıran bu mavi ve beyaz renklerdeki bağımsız küvet, bulunduğu banyoyla müthiş bir uyum sergiliyor. Genel olarak deniz temasının tercih edildiği banyonun asıl çarpıcı özelliği ise son derece düşük maliyetli ve hatta geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak yapılmış olması. Sıradan inşaatlık kerestelerden oluşan duvar kaplaması üzerine ince bir kat beyaz boya kullanılmış ve en üst kat olarak da balık desenleri tercih edilmiş. Yaratıcı bir tasarımın bütçe dahil hiçbir engele takılmadan müthiş sonuçlar verebileceğinin canlı bir kanıtı.

Lükste sınır tanımayanlar için

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Country Bathroom Hart Design and Construction

Lüksün de bir sınırı olmalı diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu herkes için böyle değil. Bu banyonun sahipleri için böyle olmadığına hiç şüphe yok. Zemininden duvarlarına, minik odunlu sobasından tavanına ve tavandan sarkan avizesine, nihayet bütünüyle metalden imal edilmiş bağımsız küvetine varana kadar her parçası birbirinden iddialı ve gösterişli olan bu banyo, hiç şüphesiz her zevke hitap etmiyor. Ama zevkiniz ne olursa olsun bu banyonun muhteşem olduğunu da teslim etmek gerekiyor.

Pastel tonlarda aydınlık bir banyo

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

Drummond's Case Study: London Townhouse, Notting Hill Drummonds Bathrooms

Oldukça ilginç bir banyoyla karşı karşıyayız. Neresi ilginç diye soracak olursanız, kolaylıkla yanıt verebiliriz, çünkü her şeyi ilginç! Pastel tonlardaki üçgen zemin kaplamasından tutun, sıradan bir oturma odası için bile büyük sayılabilecek, banyo içinse tam anlamıyla fantastik büyüklükteki penceresine, banyonun iki ayrı ucuna dağılmış iki geniş lavabosuna kadar son derece ilginç bir banyo dekorasyonu. Ancak bir o kadar da yalın ve zarif olduğunu da belirtelim. Uzunlamasına yerleşime sahip bu banyonun da baş rolünde yine şahane bir ayaklı küvet bulunuyor.

Küçük banyolar için de ideal

Estetik ve lüksün banyodaki temsilcisi: Bağımsız küvetler

deDraft Ltd

Bağımsız küvetlerin yalnızca büyük ve lüks banyolar için olduğunu düşünüyorsanız, bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Aslında banyonuza tam olarak sığma zorunluluğu olmadığı için yerleşim, işçilik ve ürün seçimi konusunda size geniş bir alan sunan ayaklı küvetler, kimi zaman geleneksel küvetlerden bile daha ekonomik olabilmekteler. Üstelik bunun gibi çok da büyük olmayan bir banyoya bile çok yakıştıkları su götürmez bir gerçek.Daha fazla fotoğraf ve seçenek için:

Homify