Geri Dön
EmlakEv alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ev alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ev almaya karar verdiniz ve bütçenizi belirlediniz. Birikiminiz doğrultusunda ya da kredi çekerek alacağınız evde uzun bir süre yaşayacağınıza göre ince eleyip sık dokumanız gerekir, öyle değil mi? Gelin, “ev alırken nelere dikkat etmelisiniz?”, “Hangi kriterleri gözden geçirmelisiniz?” Birlikte bakalım.

Ev alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Alınacak evi seçme süreci, pek çok değişkenden etkilenen, heyecan verici bir süreç. Emlak komisyoncuları aracılığıyla ya da sahibinden satılık evleri gezmek, internet aracılığıyla ev aramak oldukça vakit alan ve kafa karıştırabilen etkinlikler oluyor. Bu nedenle, arayışınızın başlangıcında kendinize mutlaka evim bu özellikleri taşımalı, dediğiniz noktaları belirlemenizi öneririz.

EVİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Alacağınız evin bulunduğu binanın yaşı, dairenin oda sayısı, bulunduğu kat, balkonlu olup olmaması, manzarası, binanın asansörlü veya otoparklı olup olmaması gibi özellikleri belirlemeniz en önemli aşamayı tamamlamanız anlamına gelecektir.

EVİN KONUM ÖZELLİKLERİ

Şehir gürültüsünden uzak bir yerde, doğaya yakın bir ortamda mı yaşamak istiyorsunuz, yoksa merkezi bir konumda olmak mı? Bir sitede, güvenlikli ve çocuk parkları, spor alanları gibi imkanlardan faydalanarak mı yaşamak istersiniz, yoksa mahalle havasını solumaktan mı yanasınız?

Ailecek yaşayacağınız nezih bir semt mi istersiniz, yoksa canlı gece hayatına veya iş merkezlerine mi yakın olmak sizin için önemli…
Ulaşım noktalarına, eğitim kurumlarına, semt pazarına, alışveriş veya kültür merkezlerine ya da denize yakın olup olmaması gibi kriterler evin konumuyla birlikte devreye giren ve yaşamınızı doğrudan etkileyecek olan noktalardır.

 

HANGİ NOKTALARDAN TAVİZ VEREBİLİRSİNİZ?

Son olarak hayal ettiğiniz evi alırken, belki tüm kriterleri bir arada bulamayacağınızı da hesaba katmalısınız. Her ayrıntısıyla dört dörtlük bir ev bulamasanız da, istediğiniz unsurların %90’ını barındıran bir evi almaya karar verebilirsiniz. Evi gezerken içinizin o mekana ısınıp ısınmaması da emin olun seçiminizi etkileyecektir. Bu uzun ve heyecan verici sürecin sonunda alacağınız evin, sizin veya ailenizin mutlu yuvası olacağını, önemli olanın o evde biriktirilecek anılar olduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler